زمان مطالعه : ۵ دقیقه

اغلب روانشناسان و محققان سلامتی معتقدند کنترل استرس و یادگیری راهکارها و تکنیک هایی برای تسلط بر خود، بزرگترین عادت هایی هستند که منجر به بهبود واکنش های هیجانی می شوند و می توانند با ایجاد عواطف و احساسات سالم، توانایی مدیریت شرایط استرس زا و غیر قابل پیش بینی را فراهم کنند. این کار به طور خودکار باعث لذت بردن از زندگی و شاد بودن می شود.

استراتژی مراقبت از خود، مثل خواب کافی و انتخاب دوستانی سالم و همراه، می تواند تأثیرات مثبت فراوانی در واکنش های ما نسبت به استرس و عصبانیت داشته باشد و کمک کند در مواقع حساس، بهترین عملکرد را از خود نشان دهیم. خلق تجربیات، تفکرات و احساسات مثبت در زندگی هم می تواند چنین تأثیری را به دنبال داشته باشد.

روانشناسی مثبت، شاخه ای از روانشناسی است که در مورد ویژگی های فردی، فاکتورها و عوامل به وجود آورنده شادی، رضایت خاطر و به طور کلی آنچه که زندگی را ارزشمند می کند تحقیق می کند. این حوزه به ما جهت می دهد که چطور هدف مان را انتخاب کنیم و برنامه ریزی کنیم تا شاد باشیم و بتوانیم استرس مان را کنترل کنیم. لذت بردن از زندگی، نه تنها سرگرم کننده و شادی آور است، بلکه مزایای زیادی برای سلامتی دارد. افرادی که از زندگی لذت می برند و به دنبال تجربه کردن اهداف خاصی هستند، مثل کسانی هستند که از میان ابرهای تیره و تار، خطوط نقره ای باریکی را پی می گیرند و از حرکت در مسیر این نورهای باریک لذت می برند. در ادامه با هم چند راهکار ساده برای شاد بودن و لذت بردن از زندگی را مرور می کنیم. 

۱- استفاده از تجربیات گذشته:

استفاده از تجربیات گذشته، در صورتی که باعث پرسه زدن در اتفاقات ناخوشانید و نشخوار ذهنی نشود؛ کمک می کند که در زمان حال زندگی بهتری داشته باشی و لذت بیشتری از زندگی ببری. وقتی به گذشته فکر می کنی و از یادآوری خاطرات خوشایند لذت می بری، روحیه تو بهتر می شود و میتوانی استرست را کنترل کنی. برای این کار چند نکته مهم وجود دارد:

به یاد بیاور و لذت ببر: یادآوری خاطرات گذشته کمک می کند که بهترین وقایع گذشته را به زمان حال بیاوری و به جزئیات آن ها فکر کنی. این یادآوری، احساسی مشابه آنچه که در گذشته تجربه کرده ای را برای تو به وجود می آورد و چنین به نظر می رسد که گویا در همین لحظه هم در حال تجربه کردن آن وقایع خوشایند هستی.

خاطراتت را به اشتراک بگذار: می توانی خاطرات مثبت و خوشایند گذشته را با به اشتراک گذاشتن آن ها با دیگران و صحبت کردن در مورد آن ها، به زمان حال بیاوری. خاطرات خوش گذشته، تجربیات دوست داشتنی و لذت بخشی که داشته ای را با نزدیکان و عزیزانت به اشتراک بگذار و اجازه بده آنها هم از شنیدن این خاطرات لذت ببرند. تو هم می توانی از شنیدن تجربیات گذشته دیگران چنین احساسی را داشته باشی. یادت باشد لذت بردن از وقایع زمان حال، نه تنها به تو لذت می دهد؛ بلکه زمینه شادی آینده با کمک یادآوری خاطرات را هم فراهم می کند. 

مجلات قدیمی را مطالعه کن: اگر اهل جمع آوری مجلات قدیمی بوده ای و کلکسیونی از ژورنال های قدیمی داری؛ از ورق زدن و مطالعه برخی از مطالب آنها بسیار لذت خواهی برد. با مطالعه دوباره آنها خاطرات قدیمی را به یاد می آوری و حافظه تو به کار می افتد. به این ترتیب لایه های قدیمی پدیدار می شوند و آنچه که در گذشته می دانستی را به یاد خواهی آورد. یادآوری دوباره چیزی که از خاطر برده بودی، لذت بی اندازه ای به تو می دهد و باعث شادی ات خواهد شد. 

خاطرات و وقایع روزانه ات را یادداشت کن: خاطره نویسی به تو کمک می کند که وقایع گذشته را ساده تر به یاد بیاوری. می توانی وقایع استرس زا و ناخوشایند را حذف کنی و فقط مسائل شاد و لذت بخش را یادداشت کنی تا بعداً با یادآوری آنها لذت ببری و شاد شوی. البته گاهی اوقات که زمان می گذرد و دوباره به مسائل گذشته نگاه می کنی، از یادآوری مسائل ناراحت کننده و ناخوشایند هم خوشحال می شوی؛ چون زاویه دید تازه ای پیدا کرده ای و حالا می توانی از بیرون مسائل را بررسی کنی. 

ببخش و بگذر: وقتی به گذشته نگاه می کنی و خاطرات را به یاد می آوری، ممکن است احساس کنی افرادی به تو بد کرده اند و از آن ها ناراحت و غمگین شوی. یادت باشد کینه به دل داشتن، فقط باعث آزار و ناراحتی تو می شود و بهتر است برای شاد بودن و لذت بردن از زمان حال، ببخشی و فراموش کنی. گذشت، گاهی بسیار دشوار است؛ اما مزایای بسیاری برای تو دارد و باعث آرامش خاطرت خواهد شد.

۲- لذت بردن اززندگی با تمرکز بر زمان حال:

برای لذت بردن از زندگی و شاد بودن، هیچ چیز مثل در لحظه زندگی کردن اهمیت ندارد. رعایت این نکات به تو کمک می کند در همین لحظه از وقایعی که اتفاق می افتد لذت ببری:

ذهن آگاهی را تمرین کن: تمرین ذهن آگاهی به تو کمک می کند در لحظه زندگی کنی. ذهن آگاهی نوعی مدیتیشن است که باعث افزایش تمرکز و کاهش استرس می شود. می توانی ذهن آگاهی را در بسیاری از فعالیت های روزمره ات به کار بگیری. خواهی دید این کار چه نتیجه فوق العاده ای در پی دارد. 

در وقایع خوشایند درگیر شو: در مراسم های شاد و پر روحیه شرکت کن، با افراد خوش روحیه و پر انرژی رفت و آمد کن و سعی کن در زندگی به دنبال فعالیت های مثبت باشی. این کار به تو کمک می کند از زندگی لذت بیشتری ببری و شادتر و پر روحیه تر باشی. از بابت داشته هایت شکرگزار باش و سعی کن نکات مثبت زندگی را به خودت یادآوری کنی.

لذت بیشتری به زندگی ات بده: برخی کارها در رده فعالیت های لذت بخش معرفی شده اند که متناسب با سبک زندگی و روحیاتت می توانی آن ها را بررسی و انتخاب کنی.

بیشتر بخند و از زندگی لذت ببر: هرچه بیشتر بخندی و به احساساتت اجازه دهی بروز پیدا کنند، شادتر خواهی بود. با دوستانت بیشتر معاشرت کن و از دورهمی های دوستانه غافل نشو

۳- برای خودت آینده روشنی را تصور کن:

آخرین قدم برای داشتن زندگی لذت بخش و شاد بودن، این است که یاد بگیری تصویر روشنی از آینده داشته باشی. آینده ای که برای خودت تصور می کنی باید روشن باشد؛ با اهداف، توانایی ها و خواسته های تو تطبیق داشته باشد؛ بازتابی از دستاورهای تو در زندگی باشد و فعالیت های لذت بخش و راضی کننده ای در آن وجود داشه باشد. گاهی اوقات، مردم زیاد و سخت کار می کنند اما آنچه که واقعاً می خواهند را به دست نمی آورند؛ یا احساس می کنند اهداف آنها با خواسته هایشان تفاوت دارد و باعث شادی آن ها نمی شود. در این مواقع باید اهداف را دوباره بررسی کرد و برای آینده مطلوب برنامه ریزی دوباره ای انجام داد. اگر می خواهی شاد بودن را تجربه کنی، باید ببینی چه چیزی واقعاً و از ته دل تو را شاد می کند. این کار واقعاً جواب می دهد!

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

چرا همه ما نیاز داریم در زندگی مهربان تر باشیم

برای داشتن زندگی شاد، این افکار بیهوده را حذف کن

چطور با خوردن شکلات مدیتیشن کنیم