زمان مطالعه : ۳ دقیقه

اگر تو هم تصمیم گرفته ای که ورزش کردن را به برنامه روزانه خود اضافه کنی، شاید برایت این سوال پیش آمده باشد که از نظر علمی چه زمانی برای ورزش کردن و انجام تمرینات بدنی بهتر است؛ صبح های زود یا بعد از ظهر ها. هر دو زمان مزایای خاص خود را دارند. اگر به دنبال کاهش وزن هستی، صبح ها انتخاب بهتری خواهد بود. تحقیقات نشان داده‌ است که ورزش با شکم خالی، یعنی پیش از صبحانه، تاثیر بسزایی بر کنترل اشتها و انسولین خواهد داشت پس با منودلیار تا پایان این مقاله همراه باش تا در این باره بیشتر با هم صحبت کنیم.

در مورد بهترین زمان برای ورزش کردن نظرات متفاوتی وجود دارد. برخی معتقد هستند که صبح قبل از صبحانه فعالیت های ورزشی انجام دهی چرا که چربی بیشتری می سوزانی. در مقابل دیگران ادعا می کنند که بهتر است بعد از ظهر یا عصر تمرین کنی چرا که از توان و قدرت بدنی بیشتری برخوردار خواهید بود. جواب به این سوال واقعا پیچیده است و شاید به درستی نتوان گفت که بهترین زمان برای ورزش و تمرین چه زمانی است.

در واقع بهترین زمان در طول روز برای تمرین و فعالیت ورزشی به طور گسترده ای به فرد، هدف و نوع تمریناتی که انجام می دهد، بستگی دارد. نتیجه برخی مطالعات بیانگر آن است که قدرت بدنی در صبح در سطح پایینی قرار دارد و به تدریج بالا می رود تا در اوایل عصر به بالا ترین حد خود می رسد. بنابراین اگر فعالیت ورزشی ات به اندازه بالایی از قدرت یا توان بدنی نیاز دارد پس بهتر است که فعالیت ورزشی خود را به بعد از ظهر موکول کنی.

اما در مقابل برخی فعالیت های ورزشی نیز هستند که این قاعده شامل آن ها نمی شود یعنی مهم نیست که چه زمانی به این نوع فعالیت بپردازی به عنوان مثال، فعالیت های ورزشی که از شدت پایینی برخوردار هستند مثل پیاده روی یا دوچرخه سواری تحت تاثیر اهمیت زمان اجرای آن قرار نمی گیرند.
انجام فعالیت های ورزشی در اواخر روز منجر به اختلال خواب خواهد شد. شواهدی وجود دارد که ارتباط مثبت بین ورزش صبحگاهی و بهبود کیفیت خواب را بیان می کند چرا که حداقل ۱۰ دقیقه پیاده روی یا انجام فعالیت های ورزشی در زیر نور مستقیم خورشید موجب تنظیم ساعت بیولوژیک بدن می گردد و به مرور زمان مشکل کم خوابی تو را حل می گرداند. برای اغلب ما، شاید صبح بهترین زمان برای یک برنامه ثابت ورزشی به شمار می رود اما در صورتی که بتوانی برنامه ثابتی را برای خود در نظر بگیری، ورزش هنگام عصر و غروب هم مزیت های زیادی را به دنبال خواهد داشت.

در طول روز گرمای درونی بدن افزایش می یابد و از آنجایی که عضلات و ماهیچه های گرم تر قابلیت انعطاف پذیری بیشتری نیز خواهند داشت، خطرات آسیب دیدگی و کشیدگی عضلات به شدت کاهش می یابد. پس عصر ها زمان مناسبی برای انجام تمرین های ورزشی سنگین تر است. علاوه بر این، در اواخر روز، سطح هورمون تستوسترون نیز بالا تر رفته که به همین علت، تمرین های ورزشی قدرتی و مقاومتی در بعد از ظهر و عصر، هم برای خانم ها و هم برای آقایان، موثر تر هستند. از طرفی هورمون کورتیزول که سبب ذخیره سازی چربی در بدن می شود، در صبح بالا ترین میزان خود را دارد و در طول روز کاهش می یابد. تحقیقات نشان داده است که برای افزایش انرژی و تمرکز، تمرینات ۶ عصر بهتر از ۶ صبح هستند.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

باورهای غلط درباره ورزش در دوران بارداری

آداب باشگاه ورزشی که باید بدانی

چرا باید ورزش کردن را از همین الان شروع کنی؟

این مقاله نسخه ویرایش شده مقاله اصلی به شمار می رود. مقاله اصلی با ۳۵۷ کلمه توسط میلاد عبادی نوشته شده و توسط محبوبه ترکمنی ویرایش شده است.