زمان مطالعه : ۴ دقیقه

اگر از اگزما و حساسیت پوستی شدید رنج می بری اما داروهای شیمیایی و روش های سنتی دردی از تو دوا نمی کنند؛ وقت آن است که از داروها و روغن های گیاهی استفاده کنی. اگزما و حساسیت پوستی باعث قرمزی، خارش و التهاب پوست می شود و ممکن است ملایم یا شدید باشد. خاراندن سطح پوست هنگام تحریک و وخامت اگزما، شرایط را بدتر می کند و باعث زخم شدن آن می شود. باید اگزما و حساسیت پوستی را کنترل کنی تا از پیچیده شدن شرایط جلوگیری کنی. در این مقاله ۷ روغن گیاهی برای درمان اگزما و حساسیت پوستی را به تو معرفی می کنم که تأثیر فوق العاده ای برای رفع یا بهبود مشکلات پوستی دارند. 

ممکن است این روغن های گیاهی برای درمان یا بهبود اگزما و حساسیت پوستی مفید و کاربردی باشند، اما بهتر است طبق دستور پزشک از آن ها استفاده کنی. پیش از آن که از این روغن ها به تمام سطح پوست بزنی، ابتدا مقداری از آن ها را روی قسمتی از بدن امتحان کن تا مطمئن شوی نسبت به خود این روغن گیاهی حساسیت نداری. طرز استفاده از هر روغن گیاهی با دیگری متفاوت است. برخی از این روغن ها را باید به طور موضعی مصرف کنی و به پوست بمالی، برخی برای آروماتراپی و رایحه درمانی مفید هستند و برخی دیگر را باید در حمام و آب داغ به کار بگیری. 

۱- روغن نارگیل: روغن نارگیل خواص و مزایای فراوانی دارد و می توان از آن برای زیبایی، سفیدی دندان ها، سلامت و نرمی پوست، خوش حالت کردن موها و حتی آشپزی استفاده کرد. روغن نارگیل خاصیت ضد میکروبی دارد؛ بنابراین احتمال عفونت پوست را کاهش می دهد. همچنین روغن نارگیل ضد التهاب است و باعث رفع خشکی و زخم های پوست می شود. نتیجه تحقیقات نشان داده استفاده از روغن نارگیل خالص به طور موضعی، اگزما و حساسیت پوستی را بهبود می بخشد.

۲- روغن درخت چای: روغن درخت چای از برگ های گیاه درخت چای به دست می آید و برای درمان بسیاری از مشکلات پوستی، ناخن ها و رفع خارش نیش حشرات مؤثر است. استفاده از روغن درخت چای به صورت موضعی برای رفع و بهبود اگزما و حساسیت پوستی بسیار مفید است. یادت باشد روغن درخت چای خوردنی نیست و خوردن آن باعث گیجی و ناهماهنگی ماهیچه ها می شود. این روغن بسیار قدرتمند است و ممکن است در مواقعی باعث حساسیت و تحریک پوستی شود. بهتر است آن را با روغن دیگری مثل روغن نارگیل یا روغن بادام شیرین رقیق کنی و بعد استفاده کنی. 

۳- روغن جوجوبا: روغن جوجوبا از دانه گیاه جوجوبا به دست می آید و در بسیاری از محصولات زیبایی و مراقبت از پوست و مو مثل شامپوها، لوسیون ها و پاک کننده های آرایشی به کار می رود. نتیجه تحقیقات نشان داده روغن جوجوبا ضد التهاب است و باعث نرمی و صافی سطح پوست می شود. روغن جوجوبا یک مرطوب کننده قدرتمند است و به سبوم طبیعی پوست انسان بسیار نزدیک است. استفاده از این روغن بی خطر است، اما بهتر است پیش از آن که برای درمان اگزما و حساسیت پوستی آن را به کار بگیری، مقداری از آن را امتحان کنی. 

۴- روغن نعنا فلفلی: روغن نعنا فلفلی مزایای زیادی دارد و باعث رفع مشکلات گوارشی و حالت تهوع می شود. برخی افراد از این روغن برای درمان مشکلات پوستی استفاده می کنند. روغن نعنا فلفلی بسیار قوی است، بنابراین بهتر است آن را با روغن گیاهی دیگری ترکیب کنی. هرگز این روغن را به صورت نزن و آن را از دسترس کودکان دور نگه دار.

۵- روغن گل همیشه بهار: روغن گل همیشه بهار خاصیت ضد التهابی دارد و ورم و درد را کاهش می دهد. نتیجه تحقیقات نشان داده این روغن برای درمان اگزما و حساسیت پوستی بسیار مفید است و  نشانه های آن را کاهش می دهد. 

۶- روغن تخم آفتاب گردان: روغن تخم آفتاب گردان هم خاصیت ضد التهابی دارد و برای کاهش خشکی پوست و هیدراته کردن آن بسیار مفید است. این روغن منبع غنی از ویتامین ای است که خاصیت آنتی اکسیدان دارد و برای درمان اگزما و حساسیت پوستی بسیار مفید است. 

۷- روغن گل گاو زبان: روغن گل گاو زبان برای نرمی پوست و درمان اگزما و حساسیت پوستی مفید است. این روغن سرشار از نوعی اسیدهای چرب است که در بدن به صورت هورمونی با خاصیت ضد التهابی در می آید. بهتر است پیش از استفاده از این روغن هم با پزشک متخصص مشورت کنی.

اگر از هرکدام از این روغن های گیاهی برای درمان اگزما و حساسیت پوستی یا صافی و نرمی سطح پوست استفاده کردی، نتیجه را با منودلیار در میان بگذار!

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

آیا تتو زدن باعث حساسیت پوستی می شود

۳ درمان خانگی برای هیدراته کردن پوست صورت

کدام خوراکی ها برای ما حساسیت غذایی به وجود می آورند؟