زمان مطالعه : ۳ دقیقه

سلولیت نوعی از بین رفتن یکدستی و صافی سطحی پوست است که معمولاً در ناحیه ران پا به وجود می آید. سلولیت زمانی ایجاد می شود که بافت های چربی عمقی پوست به بافت های هم بند فشار وارد می کنند و باعث می شود که ظاهر پوست یکدستی و صافی خود را از دست بدهد. بر اساس تحقیقات صورت گرفته بیش از ۸۵% خانم های بالای ۲۱ سال سلولیت دارند. سلولیت ران از همه بیشتر شایع است چون این محدوده به طور طبیعی بافت چربی بیشتری دارد. برخی از عوامل مثل بالا رفتن سن، میزان استروژن، سابقه خانوادگی، التهاب بافت ها، افزایش بافت چربی به علت افزایش وزن، کاهش کلاژن، ضعف گردش خون، نازک شدن لایه سطحی پوست و… هم می تواند باعث ایجاد سلولیت شود. 

گرچه سلولیت ظاهر صاف و یکدست پوست را از بین می برد و ممکن است از این نظر ناخوشایند باشد، اما برای سلامتی هیچ ضرری ندارد و جای نگرانی از بابت آن وجود ندارد. با این حال همه ما دوست داریم از شر سلولیت خلاص شویم! راهکارهای مختلفی برای درمان سلولیت وجود دارد که البته تجربه ثابت کرده بسیاری از آن ها چندان هم کارآمد نیستند. 

درمان خانگی برای رفع سلولیت ران:

  • ماساژ: ماساژ دادن یک راهکار خوب برای درمان سلولیت ران است. می توانی خودت در خانه بدنت را ماساژ دهی یا به یک ماساژور حرفه ای مراجعه کنی. ماساژ مزایای زیادی برای سلامت روح و جسم دارد و حتی اگر واقعاً باعث رفع سلولیت ران نشود، لذت بخش است. با این حال ماساژ دادن بافت سطحی پوست را تحت تأثیر قرار می دهد و می تواند از این جهت مفید باشد. کرم های ماساژ هم مزایای یکسانی دارند اما کلید این کار در ماساژ دادن مداوم و درست است. 
  • مکمل های فعال کردن کلاژن: نتیجه تحقیقات نشان داده کاهش تولید کلاژن در خانم ها منجر به سلولیت می شود. بهتر است از مکمل هایی برای فعال کردن کلاژن استفاده کنی تا سالم تر باشی و بتوانی سلولیت ران را کاهش دهی. 
  • ورزش کردن: ورزش کردن و به خصوص تمرینات مخصوص پا می تواند ناحیه ران را تحت تأثیر قرار دهد و برای درمان سلولیت ران مفید باشد. البته که ورزش کردن هم مثل تمام روش های دیگر، بررای درمان سلولیت ران قطعی نیست، اما تقویت ماهیچه ها می تواند ظاهر سلولیت ها را کمتر مشخص کند. ورزش هایی چون اسکوات (باز کردن عرض پا به اندازه شانه ها و نشستن و برخاستن در حالی که باسن به سمت عقب هل داده شده و بالا تنه صاف است)، اسکوات پرشی (اسکوات همراه با پرش کوتاه بعد از هر بار نشستن)، استپ آپ، لگد زدن به عقب (قرار دادن دست ها و زانوها روی زمین و لگد زدن با پا به سمت عقب)، ساید تو ساید و… که مستقیماً ناحیه پا را در نظر دارند، می تواند به رفع سلولیت ران کمک کند.
  • همه این ورزش ها باید به طور مداوم انجام شوند و جزئی از برنامه روزانه باشند تا  نتیجه آن ها مشخص شود. با تمرین بیشتر، می توانی تعداد یا زمان انجام این ورزش ها را بیشتر کنی. بهتر است از تمرین های ترکیبی استفاده کنی تا به نتیجه مورد نظر دست پیدا کنی. برخی از ورزش های ایروبیک مثل دوچرخه سواری، رقصیدن، کوهنوردی، دویدن، شنا کردن و راه رفتن هم برای رفع سلولیت ران مناسب هستند. 
  • تغییر سبک زندگی: بهترین روش برای درمان سلولیت ران این است که سبک زندگی ات را تغییر دهی و کاری کنی که از این به بعد این مهمان های ناخوانده به  وجود نیایند. گرچه نمی توان سن را کنترل کرد، اما تغییر سبک زندگی به کاهش میزان سلولیت به مرور زمان کمک می کند. انواع روش های پزشکی مثل لیزر کردن هم می تواند برای رفع سلولیت ران مفید باشد.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

درباره ترک های پوستی چه می دانی

کدام بی دقتی ها باعث آسیب پوست می شوند؟

کلاژن چیست؟