زمان مطالعه : ۴ دقیقه

برند آدیداس ییزی یک برند ورزشی و استایل خیابانی است که نتیجه همکاری بین برند ورزشی آلمانی آدیداس و کانیه وست “Kanye West” رپر آمریکایی است. در این مقاله می خواهیم در مورد این برند و  کلکسیون های آن بیشتر صحبت کنیم و اگر تو هم از طرفداران این برند شناخته شده هستی، گروه منودلیار را تا انتهای این مقاله همراهی کن.

داستان این همکاری از آن جایی شروع می شود که وست در سال ۲۰۰۶ یک کفش برای آدیداس طراحی کرد اما هرگز این طرح منجر به تولید نشد. نخستین برند تجاری که به طور رسمی با Kanye West همکاری کرد و لاین کفش وست برای اولین بار تولید شد، برند تجاری ورزشی “Nike” بود. این همکاری به مدت پنج سال ادامه یافت و منجر به تولید سه استایل متفاوت کتانی شد. در سال ۲۰۱۳، پس از انتشار  کلکسیون”اکتبر قرمز”، وست شرکت نایک را ترک کرد.

کانیه وست از نایکی خواست که حق امتیاز این شرکت را به او واگذار کند ولی نایکی از این امر سر باز زد و این پایان همکاری این دو با هم بود. پس از آن وست به آدیداس آمد و آن ها به دادن حق امتیاز پس از تائید یک سال همکاری مشترک، موافقت کردند. فوریه ۲۰۱۵ این همکاری رسما آغاز شد. آدیداس ییزی ۷۵۰ بوست (Adidas Yeezy 750 Boost) اولین کتانی بود که از این همکاری و در تاریخ ۲۳ فوریه ۲۰۱۵ منتشر شد و  بعد از آن،  کتانی های آدیداس ییزی بوست ۳۵۰ وارد بازار شدند. “Yeezy Season 1” اولین کلکسیونی بود که از این همکاری با حضور افراد  مشهوری زیادی مانند ریحانا، Diddy و کیم کارداشیان ارائه شد. بوت های “Adidas Yeezy 950” نیز بخشی از این کلکسیون بودند که در چهار رنگ مختلف به نمایش در آمدند.

شاید برای تو این سوال پیش بیاد که کلمه “بوست” چیست که در نام اکثر محصولات ییزی به چشم می خورد؛ نام “Boost” به مواد استفاده شده برای این کتانی ها توسط شرکت آدیداس، اشاره دارد. این کفش ها ترکیبی از حداکثر راحتی، عملکرد بالا و استایل بی نظیر هستند.

کلکسیون “Yeezy Season 1” در تاریخ ۲۹ اکتبر ۲۰۱۵ به طور رسمی منتشر شد؛ این مجموعه شامل کلکسیونی از لباس های روزانه در استایل ارتشی و در رنگ پوست (تنالیته های مختلف) بود. قیمت لباس های این کلکسیون بین ۶۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار  بودند. اگر چه کفش های این مجموعه به سرعت به فروش رسیدند ولی لباس های این کلسیون موفقیتی به میزان کفش ها نداشتند و به آن نسبت مورد استقبال قرار نگرفتند.

وست در مصاحبه ای که سال ۲۰۱۸ انجام داده بود اعلام کرد که قصد انجام معامله ۳۰ میلیون دلاری با برند لاکچری Louis Vuitton دارد که در نهایت این معامله توسط هیئت مدیره LVMH تایید نشد و هیچ مشارکتی صورت نگرفت. پس از شوی کلکسیون “ییزی سیزن وان”، آدیداس اعلام کرد که دیگر نمی خواهد در تولید لباس های Yeezy همکاری کند و مشارکت آن ها فقط در زمینه تولید کفش ادامه خواهد داشت.

از دسامبر ۲۰۱۷ تا کنون، ۶ طرح کفش در ۱۹ رنگ  متفاوت نتیجه همکاری این دو برند با یکدیگر بوده است. ترکیب عوامل و فاکتور های متفاوتی نظیر استقبال سلبریتی ها از این کتانی ها باعث شد اسنیکر های ییزی آدیداس از محبوبیت و تاثیر گذاری بالایی در بین عموم مردم بر خوردار شوند، به گونه ای که در بعضی مواقع در  بازار سیاه و “ای بی” چند برابر قیمت اصلی به فروش می رسند.

وقتی سری جدیدی از کفش های “Yeezy” منتشر می شود، این تضمین وجود دارد که به سرعت به فروش برسند. وست در مصاحبه ای که با مجله هارپرز بازار داشته است اعلام کرده که ۴۰۰۰۰ جفت کفش از کلکسیونش دقیقا یک دقیقه بعد از انتشار به فروش کامل رسیده است و این خود رکورد بی نظیری برای این برند محسوب می شود.

تا کنون وست شش کلکسیون را به معرض نمایش گذاشته است و ترجیح می دهد از کلمه “مد” برای کلکسیون لباس هایش استفاده نکند. او می گوید: “بگذارید فقط از واژه [لباس] استفاده کنیم، مخصوصا وقتی که در مورد لباس هایی حرف می زنیم که من آن ها را طراحی کردم.” “من نمی گویم کلکسیون من یک بیانیه یا نظریه مد است، فقط می خواهم بگویم این [لباس ها] یک بیانیه انسانی هستند.”

وست بعد از لاین کفش و لباس به فکر طراحی جواهرات تحت همین نام افتاد و اولین کلکسیون جواهرات خود را با همکاری جیکوب اربو از شرکت “Jacob & Co.” خلق کرد. مجموعه جواهرات کانیه وست از ۱۲ تکه تشکیل شده که همه از هنر فلورانس در قرن ۱۴ میلادی الهام گرفته شده است. او در مصاحبه خود با مجله ووگ در مورد این مجموعه گفته “من می خواستم چیزی را که نشان دهنده عشق ابدی و بی انتها است، طراحی کنم.”

این جواهرات در وب سایت “yeezysupply.com” به صورت آنلاین در دسترس عموم است. ارزان ترین قطعه این مجموعه جواهرات در حدود ۱۵۳۰ دلار و گران ترین قطعه آن که شامل گردنبند به همراه یک آویز است ۱۳۰۰۰ دلار می ارزد.

منودلیار مقاله های زیر ا به تو پیشنهاد می کند:

“آدیداس”، پیشنهادی از طرف گروه پیاده

کفش های کتانی که از دهه ۵۰ میلادی هنوز روی بورس هستند

رنگی رنگی های دوست داشتنی