زمان مطالعه : ۳ دقیقه

معمولاً وقتی به دنبال دستورالعمل غذایی می گردیم، همه آن ها یک اسم مشترک اما دستورالعمل هایی متفاوت دارند. خیلی کشورها آن را با توجه به ذائقه خود طبخ می کنند این سلیقه از استانی به استان دیگر یا حتی از آشپزی به آشپز دیگر نیز تغییر می کند. از جمله این غذاها می توان به آن هایی اشاره کرد که وارد کشورمان شده اند. امروز هم طرز تهیه یکی از آن ها را داریم؛ یک غذای چینی با سبزیجات. پایه بیشتر دستورالعمل ها نیز یکسان است اما بعضاً تغییراتی در نوع سبزیجات یا اضافه کردن میگو و… مشاهده می شود. این یک غذای ساده و شام سبکی است که حاوی انواع سبزیجات بوده و می توان به جای برنج سفید از برنج قهوه ای هم استفاده شود. این میزان برای تقریباً ۲ الی ۳ وعده کافی ست.

برای این غذای چینی به مواد زیر احتیاج داریم:

۱ عدد پیاز سفید خرد شده

۲ حبه سیر رنده شده

۲ عدد هویج متوسط و رنده شده

۱ بوته متوسط کلم بروکلی (شسته و خرد شده)

۱ پیمانه فلفل دلمه ای رنگی که خلالی خرد شده

۱ پیمانه لوبیا سبز خرد شده (یا مارچوبه)

۲ پیمانه برگ بچه اسفناج

۱/۳ پیمانه نخود فرنگی

۲ عدد پیازچه حلقه شده

۲ عدد تخم مرغ هم زده

۲ عدد قرص عصاره سبزیجات یا مرغ

۱/۲ قاشق غذاخوری زنجبیل رنده یا خرد شده

۲ و ۱/۲ پیمانه  برنج آبکش و دم کشیده بدون روغن

۲ قاشق غذاخوری سویا سس

۱ قاشق غذاخوری روغن کنجد

فلفل قرمز خشک و پرک شده (تکه های نسبتاً درشت باشد نه پودر)

۲ و ۱/۲ قاشق غذاخوری روغن گیاهی مخصوص سرخ کردنی

سس سیر و چیلی یا تند و شیرین (به دلخواه برای سرو)

ابتدا همه مواد را کنار دستت آماده بگذار زیرا در قسمت هایی باید سریعاً مواد را اضافه کنی تا غذا بیش از حد حرارت نبیند.

بهتر است طبخ را با حرارت متوسط رو به بالا آغاز کنی اما اگر احساس کردی که روغن دود می کند یا ممکن است سبزیجات بسوزند، حرارت را به متوسط کاهش بده.

یک ماهیتابه گود چدنی را روی حرارت متوسط رو به بالا بگذار. در حدی گرم شود که وقتی چند قطره آب داخل آن می ریزی بلافاصله تبخیر شود. حالا به سرعت به اندازه ۱و ۱/۲قاشق غذاخوری روغن گیاهی مخصوص سرخ کردنی را داخل آن بریز و ماهیتابه را بچرخان تا همه جای آن آغشته به روغن شود. حالا پیاز را به همرا سیر تفت بده و هویج را اضافه کن تا پیازها شفاف و هویج کمی نازک و سبک شود. حدوداً ۳ الی ۵ دقیقه حرارت می دهیم. سپس بروکلی را اضافه کن و کمی که حرارت خورد باقی سبزیجات را به علاوه عصاره سبزیجات یا مرغ اضافه کن. (بهتر است برگ های اسفناج و پیازچه خرد شده را آخر سر اضافه کنی تا تازه و ترد بماند.)

به طور متوسط بین ۳ الی ۵ دقیقه سبزیجات باید روی حرارت باشند. هر از چند گاهی ماهیتابه را تکان بده تا همه جای آن به طور یکنواخت حرارت ببیند. حالا تخم مرغ را اضافه کن و هم بزن تا بپزد.

ماهیتابه را از روی حرارت برداشته و مواد را به ظرف دیگری منتقل کن. دوباره ماهیتابه را روی حرارت بگذار و ۱ قاشق غذاخوری روغنی که باقی مانده بود را به همراه زنجبیل و فلفل قرمز پرک شده داخل آن بریز، برنج را اضافه کن و تفت بده تا کمی رنگ برنج شروع به تغییر کند باز هم بین ۳ الی ۵ دقیقه کافی ست. حال مخلوط سبزیجات و تخم مرغ را به آن اضافه کن و هم بزن، بعد پیازچه و برگ های اسفناج را به این ترکیب بیافزا. وقتی کامل با هم مخلوط کردی از روی حرارت بردار و سویا سس را به آن اضافه کن.

 می توانی آن را به ظرف سرو انتقال دهی و کنار سویا سس یا سس سیر و چیلی، به کمک دو عدد چاپ استیک نوش جان کنی.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

عادت غذایی عجیب خاندان سلطنتی

مرغ را با سس میوه‌ ای بپز

سالم ترین پیتزا میوه ای