زمان مطالعه : ۳ دقیقه

دوران بارداری همواره با تغییرات زیادی همراه است که می تواند منجر به ناراحتی های روحی و جسمی مادر شود. زمانی که مادران از این تغییرات و علت بروز آن ها اطلاع داشته باشند، با آرامش و آگاهی بهتری این دوران را سپری خواهند کرد. در واقع دوران نه ماهه بارداری به سه دوره تقسیم می شود که نوع و میزان مراقبت ها در هرکدام از آنها نیازمند پیروی از قواعد خاصی است. با ما همراه باش تا به بررسی تعییرات و مراقبت های مهم در دوره اول بارداری (هفته ۱ تا ۱۴) بپردازیم:

– در هفته های اول تا چهاردهم بارداری زودتر از قبل خسته می شوی و انرژی تو به سرعت تحلیل خواهد رفت، زیرا سطح هورمون های بدن به سرعت در حال تغییر است. تغییر هورمون ها در بدن، یکی از مهم ترین علل تغییرات جسمی و روحی دوران بارداری است که هیچ راه حلی ندارد، جز آن که با آن کنار بیایی.

 – از قرص های مولتی ویتامین و فولیک اسید به صورت روزانه و تحت نظر پزشک استفاده کن. یادت باشد که نباید بدون اجازه پزشک، به سراغ مصرف هیچ نوع ماده غذایی یا مکمل بروی. در دوران بارداری خطر ابتلا به کم خونی و فقر آهن زیاد است؛ بنابراین باید آزمایشات لازم را انجام دهی تا به میزان مورد نیاز، فولیک اسید مصرف کنی.

حالت تهوع و استفراغ معمولا موضوعی شایع در دوره اول بارداری بوده و علاوه بر شناسایی مواد غذایی که در تشدید این عارضه موثر هستند، بهتر است به پزشک خود نیز مراجعه کنی. یادت باشد که این حال ناخوش که معمولاً صبح ها همراه تو خواهد بود، می تواند عوارض زیادی داشته باشد و حتی به کم آبی بدن منجر شود، بنابراین باید با توصیه پزشک، هر طور که می توانی مواد غذایی مورد نیاز را مصرف کنی و بدن خودت و جنین را تقویت کنی.

– در هفته های اول بارداری سینه ها حساس تر شده و درد خفیفی را در این ناحیه احساس خواهی کرد. طبیعی است چون سطح هورمون ها در بدن تو در حال تغییر است و از طرف دیگر، سینه باید برای شیردهی به نوزاد در ماه های آینده آماده شود.

– در پایان دوره اول بارداری به صورت ناگهانی با افزایش وزن روبرو خواهی شد و انجام ورزش هایی مانند پیاده روی و یوگا توصیه می شود. یادت باشد که مقداری اضافه وزن در دوران بارداری کاملاً طبیعی است اما باید مواظب تغذیه ات باشی تا از مصرف مواد غذایی مضر خودداری کنی. اضافه وزن شدید می تواند ادامه دوران بارداری را برای تو سخت کند و پس از زایمان هم فرایند کاهش وزن، مشکل خواهد بود. تحت نظارت پزشک، ورزش در دوران بارداری را فراموش نکن.

– انجام آزمایش ها و چکاپ در زمان معین را هرگز فراموش نکن. نتیجه هرکدام از این آزمایشات، نشان دهنده موردی خاص هستند و می توانند سلامت جنین را تعیین کنند. در این کار اهمال نکن و همیشه تحت نظارت پزشک باش.

– از آنجایی که رحم به مرور در حال بزرگ شدن است، به مثانه فشار آورده و در دوران بارداری منجر به تکرر ادرار خواهد شد. این تکرر ادرار بیش از همه ممکن است در طول شب آزاردهنده باشد.

– در هفته پنجم بارداری ضربان قلب جنین را خواهی شنید. این روز می تواند هیجان انگیزترین روز زندگی تو باشد!

– در هفته دهم بارداری بازوها، پاها و انگشتان او شکل می گیرد.

– در هفته چهاردهم بارداری جنسیت جنین مشخص شده و او می تواند در رحم حرکت کند. حرکات او به مرور زمان بیشتر می شود و در آینده به رحم تو لگدهایی هم بزند! البته که همه این ها لذت بخش است و از حضور جنین کوچولو در شکمت، احساس خوشایندی خواهی داشت!

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

چک لیستی از مهمترین کارها در دوره اول بارداری

توصیه هایی برای ایمنی کودک در خانه

مهمترین نکات برای به دنیا آوردن فرزندی باهوش

این مقاله نسخه ویرایش شده مقاله اصلی به شمار می رود. مقاله اصلی با ۳۰۱ کلمه توسط سحر پناهی نوشته شده است.