زمان مطالعه : ۵ دقیقه

در این مقاله قصد دارم ۱۰ توصیه روانشناسان و و مشاوران در مورد زندگی شاد را با تو در میان بگذارم. اگر قصد داری زندگی شادی داشته باشی و با روحیه و پر انرژی زندگی کنی، این افکار بیهوده را حذف کن.

۱- “اگر به حد کافی خوب باشم”… “اگر بتوانم”…. “اگر لیاقتش را داشته باشم”… چند بار برایت پیش آمده از این عبارات استفاده کنی؟ بگذار سؤالم را دقیق تر بپرسم؛ روزی چند بار از این عبارات استفاده می کنی؟ خیلی وقت ها ما با خودمان فکر می کنیم به حد کافی خوب نیستیم یا لیاقت یک زندگی خوب را نداریم. اما مطمئن باش تو به حد کافی خوب هستی و باید خودت را برای یک زندگی کامل و ایده آل آماده کنی. بنابراین از گفتن این عبارات ناامید کننده به خودت دست بکش.

۲- “یک روز مرد رویاهایم به دنبالم خواهد آمد”… شاید او بیاید، شاید هم نیاید! در هر صورت تو نباید زندگی ارزشمند و دوست داشتنی خودت را تباه این تفکر و انتظار کنی. تو مسؤل زندگی شخصی خودت هستی و برای شاد و آرام زندگی کردن، نباید منتظر مرد رویاهایت باشی. چه مجرد بمانی و چه متأهل باشی، شادی و دلخوشی در انتظار توست، چرا که تو مستحق این آرامش هستی.

۳- “من این را برای روز مبادا نگه می دارم”… “این برای شرایط خاص است”… نه! تو این کار را نمی کنی! فرقی نمی کند که آنچه می خواهی ذخیره کنی یک لباس شیک و به خصوص است یا مقداری پول است که دلش را نداری خرجش کنی. تو نمی توانی زمان را به عقب برگردانی و شاید روز مبادایی که در انتظار آن هستی هیچ وقت از راه نرسد. دوست داری همه عمر در حسرت کارهای نکرده بمانی؟ همین امروز، روز مبادای توست؛ پس همین امروز کاری که دوست داری را انجام بده. فردا نیاز به برنامه ریزی بهتری دارد. بلند شو و لباس دوست داشتنی ات را به تن کن!

۴- “وقتی به او/ آن برسم، آن ها بالاخره اعتراف می کنند که دوستم دارند”… اشتباه است! اگر کسی امروز تو را دوست ندارد و نمی پذیرد، فردا و پس فردا هم این اتفاق نخواهد افتاد؛ بنابراین تلاش برای جلب نظر او در آینده را رها کن. باور کن شکست دادن این افراد و جلب نظر آن ها هیچ تأثیری در خوشبختی و شادی تو ندارد. 

۵- “اگر چند کیلو وزن کم کنم، از خودم راضی ترم و خودم را بیشتر دوست دارم”… درست است؛ ممکن است در آن صورت احساس بهتری داشته باشی، اما این احساس هم از بین می رود. بهتر است به جای تلاش برای کاهش وزن، سعی کنی خودت را دوست داشته باشی و هر طور هستی وجودت را بپذیری. چاقی و لاغری بدن مهم نیست، فکر تو باید بزرگ و سنگین باشد. 

 

۶- “همه اش تقصیر او است”… وقتی زندگی سخت و پیچیده می شود، آسان ترین کار این است که دیگران را مقصر بدانیم. فرقی نمی کند که مقصری که تعیین کرده ایم پدر و مادری هستند که ما را حمایت نکرده اند، یاری است که به ما علاقه ندارد یا رئیسی است که سخت می گیرد. ممکن است حق با تو باشد، شاید رفتار نادرست آنها مشکلات زیادی به وجود آورده باشد؛ اما با مقصر نشان دادن آن ها خودت را مظلوم و ضعیف می کنی و به آن ها قدرت و تأثیرگذاری می بخشی که شاید لیاقت آن را نداشته باشند. بهتر است برای تغییر این شرایط تلاش کنی و خودت را بالا بکشی.

۷- “وقتی پول زیادی به دست بیاورم همه پس اندازم را خرج می کنم”… از کجا قرار است پول زیادی به دست بیاوری؟! از آسمان پول می بارد یا قرار است در قرعه کشی برنده شوی؟! این خیالات فانتزی شاید در لحظه بامزه و دلنشین باشند، اما به مرور زمان شادی را از تو می گیرند. در دنیای حقیقی زندگی کن.

۸- “ببین، من می توانم این کار را انجام دهم”… گاهی اوقات کودک شاد درون ما دوست دارد خودی نشان دهد و استعدادهای نهانی اش را به ظهور برساند تا دیگران از آن ها مطلع شوند؛ به خصوص اگر این افراد برای ما تأثیر گذار باشند و نقش مهمی در زندگی ما داشته باشند. اگر بتوانیم از پس کاری که گفته ایم بر بیاییم که چه بهتر، اما اگر نتوانیم هم به نوعی ویژگی های درونی مان را ابراز کرده ایم. اما باید یادت بماند که تنها کسی که می تواند به تو قدرت و قوت بدهد و باعث موفقیتت شود، خود تو هستی. اگر می خواهی استعدادها و توانایی هایت را به کسی ابراز کنی، سعی کن خودت را به خودت معرفی کنی.

۹- “فردا این کار را انجام می دهم”… چرا فکر می کنی فردا زمان بهتری برای انجام این کار است و بعداً بهتر می توانی از پس آن بربیایی؟ فردا هیچ کار دشواری آسان نخواهد شد؛ بهتر است وقتی خالی کنی و همین الان کاری که برایت سخت و سنگین شده است را تمام کنی. این همان چیزی است که بار را از دوش تو بر می دارد.

۱۰- “باور نمی کنم چنین رفتاری با من کرد؛ این رابطه تمام شده است”… فرقی نمی کند مخاطب این صحبت تو یارت، دوستت یا همکارت باشد؛ نکته این جاست که ما آدم ها با هم بسیار متفاوت هستیم و گرچه ممکن است ارتباطات عمیق و صمیمی داشته باشیم، اما اختلاف نظرها و تفاوت رفتاری بسیاری با هم داریم. هرکس حریمی برای خودش دارد که روابطش را بر اساس آن شکل می دهد و بر اساس قوانین خود، به اطرافیانش اجازه رفتار و برخورد می دهد. اگر تو تعیین کننده مقررات خودت هستی، نمی توانی برای تمام رفتارها و اعمال طرف مقابل هم تعیین تکلیف کنی یا او را مجبور کنی مطابق خواسته ها و انتظارات تو رفتار کند. بنابراین یا از ابتدا روابط نزدیکت را بهتر ارزیابی کن که با مشاهده برخورد دیگران شوکه نشوی، یا ظرفیت وجودی ات را بالاتر ببر. تصمیم گیری در مورد این موضوع باعث می شود زندگی شاد و آرام تری را تجربه کنی. 

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند: 

راه حل هایی ساده برای آرامش پیدا کردن

چطور با ۵ دقیقه مدیتیشن، استرس را کنترل کنیم

۶ عادت روزمره برای با روحیه و پر انرژی بودن