زمان مطالعه : ۳ دقیقه

برای داشتن دهانی خوشبو چه کنیم؟

چشم ها و دهان، از عضو های مهم بدن برای ارتباط بر قرار کردن به شمار می روند؛ آن وقت فکر کن که هنگام حرف زدن، دهانت هم بوی بد بدهد. بوی بد دهان یکی از بدترین حس های دنیا است؛ زیرا اعتماد به نفس آدم را به شدت پایین می آورد. مراجعه به دندان پزشکی آن هم دو بار در سال یکی از ضروری ترین کار هایی است که هر یک از ما باید انجام بدهیم. با رعایت بهداشت دهان و دندان هایت مانند نخ دندان کشیدن و مسواک زدن آن هم دو بار در روز، یک راه بسیار آسان و کم خرج برای سلامت دندان هایت محسوب می شوند. بوی بد دهان به هزار و یک دلیل اتفاق می افتد و با مراجعه به دکتر دندان پزشک خواهی فهمید که آیا دندان پوسیده ای در دهان داری یا مشکل از گوارشت است!
در این مقاله سعی بر آن دارم که راه هایی سریع و حتی خوشمزه برای از بین بردن بوی بد دهانت به تو پیشنهاد بدهم. جویدن موادی مثل چایی، دارچین و حتی قهوه پودر شده، راه سریعی برای از بین بردن بوی بد دهانت است. (این سه مورد ذکر شده بیشتر برای بوهایی مانند سیر و یا پیاز خام بسیار کار آمد می باشند؛ زیرا این نوع بوها از نوع موقت هستند.)

آب و نمک

مخلوط آب و نمک به علت خاصیت ضد باکتریایی که دارد، باکتری های بد دهانت را می کشد و آن را ضد عفونی می کند.

آلوئه ورا

آلوئه ورای عزیز اینجا هم به کمکت می آید و با خواص کلاژن سازی و همچنین آنتی باکتریایی که دارد، کمک به از بین بردن پلاک دندان (جرم دندان) می شود.

سبزیجات ها

سبزی های سبز مثل جعفری، نعنا، گیشنیز و رزماری دارای مقادیر بسیار زیادی از کلروفیل هستند و به علت بو و طعم قوی که دارند، بوی بد دهان را نه تنها از بین برده بلکه آن را بسیار خوش بو می کنند.

سیگار کشیدن

اگر عادت به سیگار کشیدن داری و بوی بد دهانت هم تو را اذیت می کند، شاید دیگر وقت آن رسیده باشد که آستینی بالا بزنی و این عادت مضر را ترک کنی. هنگامی که از فرآورده های تنباکویی مانند سیگار یا قلیان استفاده می کنی، همین یک عمل متاسفانه بویی ماندگار را بر روی زبان و دهانت به جا خواهد گذاشت؛ که حتی با مسواک زدن هم از بین نخواهد رفت.

جدا از آن که همه به دنبال راهی برای از بین بردن بوی بد دهانشان هستند؛ اما عده کمی حاضر به تلاش برای از بین بردن آن می کنند. آخر چگونه بعضی از آدم ها از میوه جات استفاده نمی کنند؟ کرفس، هویج و سیب جزو آن دسته از میوه هایی هستند که به بزاق دهانت کمک می کند که با ترشح مجدد، باکتری های باقی مونده را مورد شست و شو قرار بدهد. پس برای سلامت هرچه بیشتر بدن و دهانت، این مورد را به برنامه غذاییت اضافه کن.

نوشیدن آب برای دهانی عاری از مشکل بسیار مهم است. یکی از دلایلی که گفته می شود مقادیر زیادی از آب در طول روز بنوشید؛ به این خاطر است که نوشیدن آب دهان را مرطوب می سازد. وقتی آب می نوشیم ذرات غذا و همچنین باکتری های کَنه را می شورد و پایین می برد.

استفاده از دهان شویه ها را هم به تو پیشنهاد می دهم، اما برای استفاده از مواد شیمیایی مانند همین دهان شویه ها و قرص ها، حتماً باید با دکتر دندان پزشکت مشورت کنی. امیدوارم با رعایت نکات بالا همیشه با اعتماد به نفس حرف بزنی و دهانی خوشبو داشته باشی.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:
مبارزه با آفت دهان
دمنوش هایی برای خواب عمیق
تسکین درد دوران قاعدگی