زمان مطالعه : ۴ دقیقه

شاید همهٔ ما، دست کم یک بار، این جمله را شنیده باشیم که عقد دختر عمو و پسر عمو، در آسمان بسته شده است. به علاوه، هر روزه شاهد ازدواج‌ های خویشاوندان در اطراف خود هستیم، در حالی که بخشی دیگر از دوستان ما نیز در فامیل خود ازدواج کرده‌ اند و یا فرزند یک ازدواج فامیلی هستند. افزون بر این، داستان‌ ها و رمان‌ های فارسی و فیلم‌ ها و سریال‌ های تلویزیونی هم نمونه‌ های فراوانی از این دست را در خود دارند. با این حال کمتر کسی به درست و غلط بودن این ازدواج‌ ها صحبت می‌کند.

به دلیل وجود چنین تناسب‌ هایی که با فامیل خود داریم، گمان می‌ کنم تناسب شخصیتی و عاطفی هم بین فرزندان ما با یکدیگر بر قرار است. بنابر این انتظار داریم دختر خاله، پسر خاله یا دختر دایی، پسر عمه از لحاظ شخصیتی و اخلاقی هیچ تضادی با هم نداشته باشند و مناسب یکدیگر باشند. بنابراین توصیه می‌ کنم همه دختر و پسر ها قبل از حرکت به سمت عواطف و دلباخته شدن در مورد این تناسب‌ ها و اینکه آیا مناسب هم هستند یا نه، بررسی کنند و خانواده‌ ها اجازه دهند آزادانه تصمیم بگیرند.

یکی از بدی‌ های ازدواج فامیلی این است که با ازدواج کردن، خانواده ما بزرگ‌ تر نخواهد شد. در حالی که اگر با ۱ فرد غریبه ازدواج کنیم، شرایط برعکس خواهد شد و اعضا جدیدی به خانواده ما اضافه می‌ شود. گسترش روابط و برخورداری از حمایتی گسترده از محاسنی است که با ازدواج فامیلی از آن بی بهره می‌ مانیم.

نباید هر تصمیم و خواستگاری بر روابط خانواده تأثیر بگذارد. قابل توجه خانواده‌ ها، هر خواهر یا برادری هم باید چنین آزادی عمل و انتخابی را به خواهر و برادرش بدهد. اگر شما علاقه خاصی به خواهر یا برادر زاده‌ تان دارید نباید طوری عمل کنید که آزاد اندیشی و حق انتخاب را از بچه‌ ها سلب کنید. باید این ذهنیت را داشته باشید که او در بزرگسالی فردی را از غریبه‌ ها به همسری بگیرد. آن‌ ها باید اختیار در انتخاب داشته باشند و اگر قرار باشد نوعی سر نوشت از پیش‌ تعیین‌ شده بر آنها تحمیل شود می‌ تواند جزو معایب بزرگی باشد که باید منتظر باشید کی و کجا این آسیب بر زندگی آنها وارد شود.

ازدواج فامیلی اگر ضرورت اصلی یعنی مشاوره ژنتیک را پشت سر بگذارد و سپس بررسی و مشاوره ازدواج هم صورت بگیرد ۹ تنها مشکل و خدشه‌ ای به رابطه خواهر و برادر ها وارد نمی‌کند بلکه زندگی را شیرین می‌کند. نکته مهم را به خاطر بسپارید که اگر فاقد مهارت‌ های مهم زندگی باشید چه با فردی که در خانواده و فامیل است و چه با فردی که غیر آشنا است، ازدواج کنید موفق نخواهید بود. اگر نتوانید با همسرتان و خانواده او درست رفتار کنید، اگر نتوانید مشکلات را ارزیابی کنید، تفاوتی نمی‌ کند شرایط ازدواجتان چه باشد، چون در هر صورت بازنده هستید. در مقابل اگر این نکات رعایت نشود، ازدواجی تلخ‌ تر از این ازدواج نیست.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند.

گردشگری سلامت

حقایقی که با شامپو نکردن موها برای ما آشکار می شوند

دو نکته در مورد ژاکت جین