زمان مطالعه : ۳ دقیقه

دکوراسیون اتاق خواب کودک، تأثیر ویژه ای بر روحیه دارد. رنگ هایی که در فضا به کار می رود، مدل و فرم کلی وسایل، نوع چیدمان وسیله ها، توجه به نور و…، همه در سلامت روحی و میزان انرژی کودکان مؤثر هستند. به همین دلیل در زمان چیدمان اتاق خواب کودک، بهتر است به برخی نکات مهم اما ساده توجه کنی تا به سلامت هرچه بیشتر فرزندت کمک کنی. در درجه اول اتاق خواب کودک باید نورگیر بباشد و نور طبیعی در آن جریان داشته باشد. سپس باید برای نشان دادن شخصیت فرزندت و ایجاد مکانی امن برای او، باید از وسایل مورد علاقه او نیز استفاده کنی. رنگ روشن برای دیوارها بسیار مناسب است و فضا را آرام و دلنشین نشان می دهد. بهتر است از وسایلی با جنس چوب بیشتر استفاده کنی. پیشنهاد می کنیم که در این مقاله همراه ما باشی و ایده هایی مناسب و زیبا برای دکوراسیون اتاق خواب کودکان را ببینی:

یادت باشد که یکی از مهم ترین مسائل در دکوراسیون اتاق خواب کودک، توجه به رنگ ها است. اگر دوست داری فضا پر نشاط و انرژی بخش باشد، بهتر است به سراغ رنگ های اصلی بروی. فرقی نمی کند که فرزند تو دختر است یا پسر چون رنگ ها جنسیت ندارد. رنگ های اصلی شامل قرمز، آبی و زرد، بسیار پر انرژی هستند و به کودک انگیزه فعالیت می دهند. می توانی اتاق را پر از حس خوب کنی و از رنگ های مکمل استفاده کنی. به عنوان مثال به سراغ ترکیب رنگ های سبز و قرمز، آبی و نارنجی یا زرد و بنفش بروی. یک راهکار خوب دیگر این است که از رنگ هایی که هم خانواده هستند استفاده کنی. به عنوان مثال ترکیب رنگ سبز و زرد، یا زرد و نارنجی ایده خوبی به نظر می رسد. اگر دوست داری فضا آرامش بخش تر باشد، می توانی به سراغ رنگ آبی بروی و از طیف رنگ آبی استفاده کنی. ترکیب رنگ ها با سفید هم از انرژی آن ها کم می کند و فضا را معتدل تر می کند. بهترین کار این است که پیش از این که رنگ دکوراسیون اتاق خواب کودک را انتخاب کنی، در مورد خواص رنگ ها در دکوراسیون مطالعه کنی تا بدانی هر رنگی چه قدرتی دارد. یکی دیگر از راهکار های خوب هم این است که از سلیقه فرزندت استفاده کنی. اگر او طرفدار رنگ قرمز است، چه چیزی بهتر از این که اتاق خواب دوست داشتنی اش را با رنگ مورد علاقه اش دکور کنی؟

یادت باشد که رنگ های پاستلی هم انتخاب فوق العاده ای برای دکوراسیون اتاق خواب کودک هستند. رنگ های پاستلی در عین اینکه آرامش بخش هستند، تناژ رنگی دارند و به فضا روحیه تازه ای می دهند. می توانی از رنگ های آبی آسمانی، صورتی پودری، زرد لیمویی، سبز نعنایی و بنفش یاسی استفاده کنی. همچنین خوب است که وسایل را با رنگ روشن انتخاب کنی. رنگ طبیعی چوب یا رنگ سفید برای وسایل اتاق خواب کودک بسیار خوب هستند. بهترین کار این است که وسایل فرم های منحنی داشته باشند که هم آرامش بخش هستند و هم برای فعالیت های کودک خطرناک نیستند. یادت باشد که برای چیدمان اتاق خواب کودک باید به سلیقه و خواست خود او توجه کنی. نباید سلیقه خودت را به او غالب کنی. باید به خواسته های فرزندت توجه کنی. 

یادت باشد که به تأمین نور طبیعی اتاق توجه کنی. پرده ها را با رنگ روشن انتخاب کن و در طول روز آن ها را کنار بزن تا فضا روشن شود. اگر فکر می کنی فضای اتاق از نور طبیعی محروم است، از چراغ ها و لامپ های مصنوعی بهره ببر. کفپوش ها را با رنگ های روشن انتخاب کن و کف را موکت کن که کودکت راحت تر باشد. سعی کن برای محیط از وسایلی استفاده کنی که به نظم و ترتیب آن کمک کند و کودک بتواند راحت تر وسایلش را جمع کند. 

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

سبک دکوراسیون آشپزخانه درباره شخصیت تو چه می گوید؟

آیتم های ضروری در دکوراسیون داخلی منزل

سبک دکوراسیون خانه تو کدام است؟