زمان مطالعه : ۴ دقیقه

استفاده از رنگ های خنثی در دکوراسیون منزل باعث ایجاد هارمونی و تناسب می شود. این رنگ ها در عین اینکه ساده و شیک هستند، آرامش بخشند و فضای خانه را راحت و صمیمی می کنند. 

رنگ های خنثی:

در حوزه دکوراسیون داخلی، خنثی به معنای “بی رنگ” است. رنگ های خنثی مثل بژ، کرم، خاکستری، مشکی و سفید، با عنوان خنثی و بی رنگ شناخته می شوند؛ اما در حقیقت ته رنگی دارند. این رنگ ها به خوبی با سایر طیف های رنگی هماهنگی پیدا می کنند و برای ایجاد هارمونی در دکوراسیون منزل فوق العاده هستند؛ چرا که برای تشکیل آن ها، رنگ های متفاوت با درجات مختلف با هم ترکیب شده اند. به عنوان مثال، رنگ بژ در واقع ته رنگی از صورتی با زمینه ای طلایی دارد. رنگ سفید ممکن است به سمت طوسی کشیده شود و شاید به کرم گرایش داشته باشد. اساساً می توان از رنگ های خنثی در دو حالت در دکوراسیون منزل استفاده کرد: ایجاد فضایی آرام، یکدست، خالص و خنثی یا به عنوان رنگ پس زمینه برای خلق فضایی دراماتیک و خیره کننده در پیش زمینه.

۱- فضایی سراسر خنثی:

اگر دوست داری در کل فضای خانه از رنگ های خنثی استفاده کنی و ظاهری یکدست و آرام داشته باشی، از یک رنگ در سایه های مختلف استفاده کن تا جلوه بیشتری به محیط بدهی و فضا را شیک تر کنی. این کار باعث گردش چشم در کل محیط می شود. به عنوان مثال می توانی از طیف رنگ چوب استفاده کنی و رنگ هایی را انتخاب کنی که با هم هارمونی دارند. از سایه رنگ های روشن تر برای دیوارها و سایه رنگ های تیره تر برای وسایل منزل و مبلمان استفاده کن. فرش های کناره ای و قالیچه ها را به رنگ هایی تهیه کن که رنگ کفپوش را تکمیل کنند و با آن تناسب داشته باشند؛ اما رنگ این فرش ها باید از رنگی که برای دیوار در نظر گرفته ای تیره تر باشد. برای اکسسوری ها سعی کن از تمام سایه رنگ هایی که در دکوراسیون منزل به کار گرفته ای استفاده کنی و برای هر اکسسوری یک سایه رنگ در نظر بگیری. این تفاوت سایه رنگ ها باعث می شود یک رنگ بودن فضا کمتر به چشم بیاید. برای سایر بخش ها مثل قرنیزهای چوبی، لبه پنجره ها، دیواره شومینه، سنگ ها و… هم همین روند را تکرار کن؛ البته بهتر است برای این بخش ها طیف رنگ های خنثی اما گرم را انتخاب کنی. 

۲- رنگ خنثی در پس زمینه:

در این حالت هم مثل زمانی که قصد داری کل فضا رنگی خنثی و متعادل داشته باشد، باید کار را با رنگ کردن دیوارها به رنگی خنثی آغاز کنی. بر اساس اینکه می خواهی برای سایر بخش های دکوراسیون از چه رنگ هایی استفاده کنی، رنگ دیوارها را انتخاب کن. یک  نکته مهم دیگر برای این کار این است که در این فضا چه مقدار نور طبیعی داری و می خواهی محیط خانه چقدر روشن تر یا تیره تر به نظر برسد. رنگی که برای دیوار انتخاب می کنی، تأثیر به سزایی در روشن تر یا تیره تر شدن فضا دارد و همانطور که می دانی، رنگ های روشن خانه را پر نورتر و بزرگ تر نشان می دهند و برعکس؛ رنگ های تیره فضا را کوچکتر و تاریک تر می کنند. بنابراین به نظر می رسد انتخاب رنگ های روشن و خنثی برای دیوارها، ایده بهتری باشد.

اگر به رنگ خاکستری علاقه داری، این را در نظر بگیر که دوست داری در دکوراسیون منزل از رنگ های سرد استفاده کنی یا سراغ رنگ های گرم بروی. بر همین اساس سایه رنگ خاکستری مورد علاقه ات را انتخاب کن. همین موضوع در مورد رنگ سفید هم صدق می کند. می توانی از رنگ کرم برای دیوارها استفاده کنی و فضای خانه را گرم و درخشان کنی. بعد برای کاناپه از یک رنگ آبی فیروزه ای استفاده کنی. صندلی ها را چوبی انتخاب کنی و سایه رنگ چوب مورد علاقه ات را برای آن ها در نظر بگیری. برای کوسن های مبل پارچه راه راه کرم – فیروزه ای انتخاب کن و فرش یا قالیچه را با زمینه کرم در نظر بگیر که طرح های آبی رنگی دارد. حالا وقت خودنمایی اکسسوری هاست! برای تکمیل دکوراسیون شیک و زیبایت از انواع کتاب ها، گلدان ها، ظرف و ظروف و وسایل کوچک تزئینی با رنگ های درخشان استفاده کن. زرد و قرمز و آبی، همه را در دکوراسیون منزل جا بده تا تک رنگی و یکدستی فضا را بشکنی. این کار چشم را در تمام سطح خانه به چرخش در می آورد و کمک می کند فضا خسته کننده به نظر نرسد.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

۷ راهکار ساده برای اضافه کردن رنگ به دکور منزل

دکوراسیونی آرامش بخش بر اساس اصول مکتب ذن

آشنایی با سبک اسکاندیناوی در دکوراسیون داخلی