زمان مطالعه : ۳ دقیقه

انبه سلطان میوه ها

به عنوان آدمی که عاشق میوه ها هستم و اگر سه یا چهار واحد میوه نخورم انگار اون روز اصلاً زندگی نکرده ام جا دارد که بگویم میوه انبه را جور دیگری دوست دارم. به راستی چه سحر و جادویی پشت این سلطان، مخفی شده است؟ بیشتر ما آدم ها آنطور که باید و شاید از فواید خوراکی هایی که نوش جان می کنیم هیچ خبری نداریم. بنابراین لازم دیدم که درباره سلطان میوه ها که به نظرم آن هم انبه است برای تو مقاله ای بنویسم.

همین اول کاری یک چیز مهم را به تو بگویم، آن هم این است که انبه بسیار میوه ای گرم و حساسیت زا است پس تعادل را در خوردن آن حتماً رعایت کن. اگر بعد از خوردن آن، دهان یا زبانت یه جوری شد بلافاصله از قرص حساسیت استفاده کن و در شرایط بد تر حتماً به پزشک معالج مراجعه کن. بله انبه همینقدر میوه خطرناکی است؛ اما آنقدر خوشمزه هست که من همیشه بغل بشقاب میوه ام که شامل انبه می شود، یک قرص حساسیت آن بغل خود نمایی کند. شاید برایت جالب باشد که بدانی که این درخت زیبا و میوه های ارزشمندش در کشور خودمان در استان های سیستان و بلوچستان و همچنین هرمزگان به عمل می آید. در کل انبه میوه ای گرمسیر است و در کشور هایی مثل پاکستان، بنگلادش، هند و غیره نیز به عمل می آید. درخت میوه انبه از آن درخت های خفن است؛ به این صورت که در مواردی داشته ایم که این درخت تا ۳۰۰ سال هم عمر کرده و هم میوه داده است.

انبه دارای مقادیر فراوانی از ویتامین های A و ویتامین C که به وسیله آنتی اکسیدان هایی که در این ویتامین ها موجود است به کمک آکنه ها و جوش های صورتت می رود؛ البته اگر بتوانی با این میوه، ماسک هیجان انگیز درست کنی. نگران نباش من در اینجا طرز تهیه این ماسک را به تو می گویم. کاری که باید این است که نصف یا یک عدد انبه کامل را ریز کنی و به همراه یک لیوان آب در داخل قابلمه بریزی و بر روی حرارت قرار بدهی. اجازه بده این ترکیب خوب بجوشد، سپس بعد از آن که سرد شد هم می توانی آن را بنوشی و هم بر روی صورتت قرار بدهی. قبل از امتحان کردن این ماسک بر روی صورتت حتما ۲۴ ساعت قبل مقداری انبه را بر روی پوستت قرار بده تا از حساسیت آن نسبت به بدنت مطمئن بشوی.

انبه و سرطان ها

انبه به علت داشتن کاروتنوئید، ترپنوئید ها، آنتی اکسیدان و همچنین اسید آسکوربیک ها باعث شده که یک خوراکی مقوی و مغذی برای پیشگیری بیشتر سرطان ها به حساب برود.

انبه و معده

آن دسته از کسانی که معده و دستگاه گوارش جالبی ندارند، بهتر است که از انبه بیشترین استفاده را بکنند. فیبری که در انبه وجود دارد حرکات روده بزرگ را به شدت کنترل می کند و عمل هضم را بهبود می بخشد.

انبه و آسم

جالب است بدانی که این انبه جان به کسانی که آسم یا مشکلات تنفسی دارند خیلی کمک می کند؛ دلیل این کمک هم وجود ویتامین C به مقادیر زیاد در این میوه است.

انبه و مغز

انبه علاوه بر موارد ذکر شده دارای مقادیر قابل توجهی از آهن و ویتامین B6 است که سلامت مغز را تقویت می کند. ویتامین B6 به عملکرد شناختی مغز و آهن به عملکرد طبیعی مغز تو کمک می کند.

امیدوارم اگر این میوه را دوست نداری با آن آشتی کنی و از این همه خواص، نهایت استفاده را ببری.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

طبیعی چاق شو

کربوهیدرات مگر چربی سوز هم می شود

افزودنی ممنوعه قهوه برای تویی که پا در سن گذاشته ای