زمان مطالعه : ۴ دقیقه

در مورد فنگ شویی چه می دانی؟ فنگ شویی یک نوع سبک زندگی برای بهره گیری مناسب از فضا و برقراری تعادل در انرژی ها است که اصالت چینی دارد. فنگ شویی با تاکید بر طبیعت و انرژی که در فضا وجود دارد، به دنبال چرخش انرژی مثبت در محیط پیرامون ما و برقراری تعادل در نیروهای موجود در فضا است. اگر انرژی موجود در فضا یا محیطی که در آن قرار داریم، متعادل باشد و این تعادل در زمینه های مختلفی مثل عناصر، رنگ ها، جهت های جغرافیایی و… در نظر گرفته شده باشد، در سلامت، انرژی و روحیه ما نیز تأثیر ویژه ای دارد. همچنین تعادل انرژی ها در زندگی، به مسائل مادی هم مرتبط است و باعث بهبود کیفیت روابط، مسائل کاری و مالی می شود. بنابراین بهره گرفتن از فنگ شویی در انواع محیط ها، مثل منزل، محیط کار، حیاط و… می تواند نتایج فوق العاده ای در پی داشته باشد. در این مقاله به بررسی اصول مناسب فنگ شویی برای اتاق خواب می پردازیم:

۱. پنجره اتاق خواب را با پرده و یا کرکره تزئین کن، پنجره های بزرگ احساس امنیت را از تو می گیرند. 

۲. سعی کن وسایل الکترونیکی را دور از تختت قرار دهی. وسایل الکترونیکی انرژی زیادی دارند و می توانند آن را به تو منتقل کنند. سعی کن حداقل یک ساعت پیش از خواب، استفاده از وسایل الکترونیکی مثل موبایل و تلویزیون و لپ تاپ را قطع کنی و ذهن و چشم هایت را آرام کنی.

۳. قفسه کتابها را بر اساس رنگ و یا وزن آنها مرتب سازی کن. البته که این روش، روش مناسبی برای چیدمان کتابخانه کاربردی نیست چون در آن صورت، باید کتاب ها بر اساس موضوع طبقه بندی شوند. اما می توانی کتاب های کناری که می دانی در مدت زمان طولانی به سراغ آن ها نخواهی رفت را بر اساس این روش سامان دهی کنی. همانطور که می دانی رنگ ها در فنگ شویی اهمیت زیادی دارند و باید به ترکیب رنگ ها برای چیدمان فضا دقت کنی.

۴. تخت را در دورترین نقطه نسبت به در اتاق قرار بده. در اتاق در فنگ شویی، نقطه خروج انرژی ها از محیط است. بنابراین تخت خواب که محل انرژی گرفتن در طول شب و کسب آرامش است، باید در دورترین نقطه نسبت به در اتاق قرار بگیرد تا هم از خروج انرژی های مفید از بدن جلوگیری شود و هم انرژی های منفی مستقیماً به بدن نرسند.

۵. با اضافه کردن اسباب و وسایل مانند صندلی، میز و کمد فضای بیشتری از اتاق را اشغال کن. با این حال بهترین کار این است که از وسایلی که به آن ها نیاز داری برای چیدمان فضا استفاده کنی و محیط اطراف خودت را شلوغ نکنی. یادت باشد که مهم ترین کار این است که ظرفیت های وجودی خودت را بشناسی و نیازهایت را بررسی کنی. محیطی که قرار است فنگ شویی را در آن به کار بگیری، چه کاربردی دارد؟ آیا اتاق خواب است یا محل کار؟ آشپزخانه است است اتاق نشیمن؟ هر محیطی باید با توجه به کاربردی که دارد چیدمان شود و وسایل و رنگ های به کار رفته در آن، حساب شده باشند. می توانی برای جلوه دادن به فضا، از اکسسوری های دلخواه خودت یا عناصری که در فنگ شویی کاربرد دارند، مثل شمع، گیاه طبیعی، مجسمه بودا و… استفاده کنی. 

۶. تابلوهای شلوغ را با عکسها یا تصاویری که به تو آرامش می‌دهد، جایگزین کن. یادت باشد که هدف مهم فنگ شویی، برقراری تعادل در انرژی ها و آرامش بخشیدن به محیط و افراد است. از شلوغی و بی نظمی تا حد امکان دوری کن و از وسایل و اکسسوری هایی استفاده کن که می دانی به تو حال خوبی می دهند.

۷. از آویزان کردن تابلوهای بزرگ و یا مجسمه های سنگین روی دیوار بالای تخت اجتناب کن. این موضوع به جز فنگ شویی به سلامتی هم مرتبط است! نباید زمانی که در خواب هستی، چیزی امنیت تو را به خطر بیندازد! 

۸. با عکس هایی که به تو احساس صمیمیت و دوستی می‌دهد، مانند عکس های خانوادگی، اتاقت را تزیین کن. چه چیزی بهتر از عکس عزیزانت، به تو آرامش می دهد و در روزهای شلوغ می تواند احساس امنیت را به تو تزریق کند؟

۹. با قراردادن فرش و بالش های بزرگ، فاصله بین کف و سقف اتاق را به حداقل برسان. باید در محیط اتاق خواب احساس راحتی کنی و آن را متعلق به خودت بدانی. 

۱۰. برای بالای تختت یک صفحه با طرح چوب و یا طرح دلخواه خریداری کن.

۱۱. وسایلی که مربوط به کار و فعالیت و ورزش تو است را در کمد یا محفظه در بسته نگهداری کن. این وسایل باید مخفی باشند تا تعادل انرژی های اتاق خواب را به هم نزنند. شاید چون برای هدفی به جز هدفی که اتاق خواب برای آن برنامه ریزی شده، به کار می روند.

۱۲. تصویر و یا وسیله ای که به تو انرژی مثبت و حس خوشایند می دهد را در اتاقت داشته باش.

۱۳. لبه های تیز اجسام را با گل و یا وسایل تزئینی بپوشان.