زمان مطالعه : ۳ دقیقه

بوی بد دهان مستقیما بر روابط اجتماعی تاثیر می گذارد؛ چرا که میل اطرافیان برای ارتباط برقرار کردن با کسی که دهان بدبویی دارد کم می شود و این منجر به کاهش اعتماد به نفس خواهد شد. دلایل متفاوتی باعث بوی بد دهان می شوند و این موضوع می تواند عامل هشدار دهنده ای درباره سلامت بدن باشد. در ادامه برخی از اصلی ترین دلایل بوی بد دهان را بررسی می‌کنیم:

۱. خشکی دهان

خشکی دهان، یکی از عوامل ایجاد بوی بد دهان به شمار می آید. بزاق دهان با از بین بردن باکتری ها، مانع از بوی بد دهان می شود؛ پس جویدن آدامس و نوشیدن آب را فراموش نکن که به رفع خشکی دهان کمک می کنند. حداقل روزی ۶ – ۸ لیوان آب بنوش تا به تأمین رطوبت بدن کمک کنی. جویدن آدامس هم باعث تولید بزاق در دهان شده و اسانس خوشبویی که دارد برای خوشبو شدن دهان خوب است. 

۲. استرس

ترشح هورمون های استرس زا مانند آدرنالین و کورتیزول، باعث خشکی دهان و تشدید بوی بد دهان خواهند شد. یادت باشد که استرس داشتن به هیچ طریقی برای سلامت بدن خوب نیست و باعث تولید رادیکال های آزاد در بدن می شود که بسیار مضر است. می توانی استرسی که داری را مدیریت کنی. خوب است از روش های مختلف مدیتیشن برای رفع استرس استفاده کنی و به سلامت روح و جسمت کمک کنی. 

۳. قهوه

اگر می خواهی بوی بد دهان خود را برطرف کنی، مصرف قهوه را کاهش بده. قهوه باعث خشکی دهان و کاهش بزاق می شود؛ در نتیجه به ازای هر فنجان قهوه، یک فنجان آب بنوش. می توانی از انواع دمنوش های طبیعی که آنتی اکسیدان دارند هم به جای قهوه استفاده کنی و به سلامت بدن کمک کنی. چای سبز یک نوشیدنی فوق العاده است و دمنوش نعنا هم علاوه بر خواصی که دارد باعث خوشبو شدن دهان می شود.

۴. سینوس

بر اثر مشکلات سینوسی، مخاط وارد گلو شده و بوی بدی به دهان منتقل می شود. اگر سینوس تو عفونت کرده، برای سلامت بدن باید هرچه زودتر آن را درمان کنی. 

۵. مشکلات معده

رفلاکس معده (بازگشت اسید به مری)، یکی از شایع ترین دلایل بوی بد دهان به شمار می آید. مشکلات گوارشی می تواند آسیب زیادی به بدن برساند، چرا که مواد مورد نیاز بدن در اثر گوارش نادرست جذب نمی شود و عمل دفع هم به خوبی صورت نمی گیرد. هرچه زودتر به یک پزشک متخصص مراجعه کن تا بیماری های معده را درمان کنی. خوب است بدانی که هرکدام از مشکلات گوارشی هم علت خاص و متفاوتی دارند که باید شناخته شوند و به تناسب هرکدام درمان شوند.

۶. لثه و دندان ها

بیماری های مربوط به لثه و دندان، یکی از مهمترین دلایل بوی بد دهان به شمار می آیند. حتما در بازه زمانی مشخص به پزشک مراجعه کن و از سلامت لثه و دندان ها اطمینان حاصل کن. استفاده از نخ دندان را نیز فراموش نکن. حداقل روزی دو بار مسواک بزن و از دهانشویه برای تمیز شدن فضای عمومی دهان استفاده کن. وجود انواع جرم و پلاک دندان هم ممکن است مجبور به بیماری های دهان و دندان شود چرا که عفونت لثه ها در اثر جرم و پلاک ها ایجاد می شود و ممکن است باعث خونریزی لثه هم شود.

۷. زبان

باکتری های موجود بر روی زبان نیز می توانند یکی از دلایل بوی بد دهان باشند. با استفاده از مسواک مخصوص که پرزهای نرمی دارد به آرامی زبان خود را نیز تمیز کن. یادت باشد که کل فضای دهان در معرض ارتباط با مواد غذایی قرار دارند و به ویژه زمانی که خوراکی های بو دار مصرف می کنی، مسواک زدن روی زبان اهمیت بیشتری پیدا می کند. 

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

چند روش ساده و طبیعی برای سفید کردن دندان ها

مواد غذایی که از ریزش موها جلوگیری می کنند

نکاتی برای مراقبت از موهای فر