زمان مطالعه : ۳ دقیقه

شاید شست و شوی صورت بسیار ساده به نظر می رسد اما جالب است بدانی اکثر ما آن را به درستی انجام نمی دهیم. اشتباهاتی به ظاهر کوچک که به بروز برخی از مشکلات پوستی مهم مانند آکنه منجر خواهند شد در مقابل شست و شوی صحیح صورت را به جرأت می توان مهم ترین و البته راحت ترین مرحله مراقبت از پوست در نظر گرفت که به تو کمک می کند که شادابی، جوانی و درخشش طبیعی پوستت را حفظ کرده و رند پیری را به تعویق بیندازی به همین منظور در این مقاله می خواهم مهم ترین نکته های طلایی در مورد شست و شوی اصولی صورت را با تو در میان بگذارم پس با منودلیار تا پایان این مقاله همراه باش تا بدانی اشتباه های رایج در هنگام شستن صورت کدام ها هستند.

۱. استفاده از حوله و لیف کثیف

عدم شستشوی لیف و استفاده مداوم از آن، باعث انتقال باکتری و قارچ به صورت می شود. زمان شست و شو و تعویض به موقع لیف را فراموش نکن و ترجیحاً پس از استحمام، از حوله ای جداگانه برای خشک کردن صورت استفاده کن. عدم رعایت این نکته می تواند یکی از دلایل لک افتادن پوست به دلیل بروز قارچ یا ایجاد آکنه و جوش روی صورت باشد.

۲. شستشوی طولانی مدت صورت

برای شستشوی صورت تنها به ۲۰ تا ۳۰ ثانیه زمان نیاز داری. شست و شوی طولانی مدت، باعث آسیب به پوست می شود. پیشنهاد می شود صورت را با آب سرد یا ولرم بشویی.

۳. لایه برداری بیش از حد از پوست

لایه برداری و استفاده از اسکراب های طبیعی، سلول های مرده پوست را از بین می برد اما استفاده بیش از حد از آن، باعث تحریک و آسیب به پوست می شود. به طور کلی پوست به یک یا دو بار لایه برداری در هفته نیاز دارد ولی اگر پوست حساس داری بهتر است آن را به یک بار در هفته کاهش دهی.

۴. شستشوی بیش از حد

پوست صورت تنها به دو بار شستشو در روز نیاز دارد؛ یک بار صبح و یک بار شب پیش از خواب. شستشوی بیش ازحد، منجر به خشکی و آسیب پوست خواهد شد پرا که پوست خشک، انعطاف پذیری کمتری دارد و بیشتر مستعد آسیب یا چین و چروک است.

۵. عدم استفاده از مرطوب کننده

به هیچ وجه مرطوب کردن پوست را پس از شستشوی صورت فراموش نکرده و بلافاصله پس از شستشو از مرطوب کننده مناسب برای پوستت استفاده کن. همچنین می توانی مرطوب کننده های طبیعی مانند ژل آلوئه ورا برای این منظور بهره ببری.

نظرت در مورد پنج اشتباه که در این مقاله در مورد شست و شوی صورت مطرح شده است، چیست؟ از کدام ها پیش تر اطلاع داشتی و در هنگام شستن صورت آن ها را انجام نمی دهی و کدام ها برایت تازگی داشت، بار اول بود در موردش می شنیدی و دوست داری از این به بعد در هنگام شست و شوی صورت آن ها را در نظر بگیری؟ مهم ترین اشتباه در هنگام شستن صورت از نظر تو کدام است؟ اگر می خواستی این فهرست از نظر اهمیت مرتب کنی، کدام مورد را در اولویت قرار می دادی؟ چه اشتباهات دیگری را در مورد شستن صورت سراغ داری که در این مقاله به آن اشاره نشده است؟ نظرات و تجربیاتت را در این باره با من و سایر دوستان منودلیاری ات در زیر این مقاله در میان بگذار.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

پوست تو در مورد سلامتی‌ ات چه می گوید؟

گلابی، یکی از عزیزچه های تابستان

نکاتی برای مراقبت از پوست خشک