زمان مطالعه : ۴ دقیقه

چطور اسکراب شکر قهوه ای درست کنیم؟

اسکراب های شکری عموماً ساده و سریع ساخته می شوند و احتمالاً تو اکثر مواد مورد نیاز برای تهیه آن ها را در خانه داری! اسکراب شکر قهوه ای محبوب تر از سایر اسکراب های رایج است، چون ملایم تر، لطیف تر و برای پوست های حساس بسیار مناسب است. اگر تو اصول اولیه تهیه یک اسکراب را بدانی، می توانی به سادگی انواع دیگر آن را با روغن ها و مواد معطر متفاوت تهیه کنی.

مواد لازم:

یک پیمانه (۲۰۰ گرم) شکر قهوه ای- نصف پیمانه (۱۲۰ میلی لیتر) روغن طبیعی مثل روغن نارگیل، آووکادو، زیتون و…- نصف قاشق چای خوری روغن ویتامین ای- ۵ تا ۱۰ قطره روغن مخصوص اسکراب و ماساژ (دلبخواهی است).

طرز تهیه اسکراب شکر قهوه ای پایه:

در یک کاسه تمیز یک پیمانه شکر قهوه ای بریز. این نوع شکر به دلیل دانه های ریزی که دارد برای پوست های حساس مناسبتر است. ۲/۱ پیمانه از روغن طبیعی و گیاهی دلخواهت را به شکر قهوه ای اضافه کن. روغن بادام، زیتون، آووکادو یا نارگیل، همه برای تهیه این اسکراب عالی اند و برای پوست بسیار مناسب اند. روغن نارگیل میزان رطوبت بیشتری را برای پوست فراهم می کند و بهترین انتخاب برای پوست های خشک است. همچنین روغن نارگیل برای آکنه پیشنهاد می شود. برای افزایش مزایای این اسکراب از ۲/۱ قاشق چای خوری روغن ویتامین ای استفاده کن. آنتی اکسیدان های موجود در روغن ویتامین ای می توانند پوست تو را تغذیه و تقویت کنند. همچنین روغن ویتامین ای یک نگهدارنده طبیعی است و می تواند ماندگاری اسکراب تو را طولانی تر کند. می توانی روغن ویتامین ای را از داروخانه ها تهیه کنی. این روغن در قالب کپسول هم ارائه می شود. اگر دوست داری می توانی چند قطره از روغن مخصوص و دلخواه خودت را هم به این ترکیب اضافه کنی. این کار ضرورتی ندارد؛ اما می تواند رایحه اسکراب تو را بهتر و لذتبخش تر کند و حال و هوایی مشابه سالن های ماساژ برای تو به ارمغان آورد. همچنین اگر علاقه داری می توانی از ۴/۱ قاشق چای خوری عصاره وانیل استفاده کنی.

تمام این مواد را به خوبی با یک قاشق چوبی با هم ترکیب کن. اگر اسکراب تو خیلی مرطوب است، شکر بیشتری به آن اضافه کن. اسکراب خشک برای لایه برداری پوست عالی است اما اسکراب مرطوب، برای پوست های حساس و خشک مناسبتر است. اسکراب را در یک شیشه دردار محکم بریز اما بهتر است از ظروف پلاستیکی استفاده نکنی. روغن های موجود در این اسکراب (به ویژه روغن های مخصوص ماساژ) می توانند سبب فساد پلاستیک شوند و همچنین برخی از مواد شیمیایی موجود در ظروف پلاستیکی می تواند وارد اسکراب تو شود.

از این اسکراب برای لایه برداری پاها، دستها و… استفاده کن. ابتدا پوستت را مرطوب کن و سپس به خوبی اسکراب را  بر روی پوست، با حرکات کوچک و دورانی ماساژ بده. در نهایت اسکراب را با آب گرم شستشو بده. به این ترتیب پوست تو نرم تر و لطیف تر خواهد شد. اگر از این اسکراب برای پوست صورتت استفاده می کنی، ابتدا مقداری از آن را بر روی قسمت کوچکی از پوستت امتحان کن. از برخورد این اسکراب با چشمانت جلوگیری کن.

گاهی اوقات شکر و روغن موجود در اسکراب از هم جدا می شوند. در این شرایط به سادگی اسکرابت را هم بزن و مواد را با هم ترکیب کن. اگر پوست ات بعد از استفاده از این اسکراب کمی روغنی شد نگران نباش. روغن به سادگی جذب پوست می شود و به آن رطوبت می دهد.

طرز تهیه اسکراب های متنوع تر:

به اسکرابت برای افزایش رطوبت آن ۲ قاشق غذاخوری عسل اضافه کن. عسل یک روان کننده طبیعی است که به جذب رطوبت پوست کمک می کند. همچنین عسل آنتی باکتریال است و برای از بین بردن آکنه عالی است.

اگر به شکلات علاقه داری کمی پودر کاکائو به اسکرابت اضافه کن. برای این منظور تو به ۴ قاشق غذاخوری پودر کاکائو و ۴ قاشق چای خوری عصاره وانیل احتیاج داری. این اسکراب با روغن زیتون عالی خواهد بود، اما می توانی به جای آن از روغن نارگیل هم استفاده کنی.

برای داشتن یک اسکراب معطر پرتقالی، از یک قاشق غذاخوری آب پرتقال و ۲/۱ قاشق چای خوری روغن پرتقال در اسکرابت استفاده کن. می توانی این اسکراب را با سایر مرکبات هم تهیه کنی، مثل لیمو ترش و گریپ فروت. البته مرکبات حساسیت پوست را نسبت به نور خورشید بالا می برند. بنابراین از این اسکراب تنها شبها استفاده کن تا خطر آفتاب سوختگی را کاهش دهی.

برای پاییز و زمستان اسکراب پوره کدو حلوایی تهیه کن. در این اسکراب از روغن نارگیل، ۲/۱ قاشق چای خوری ادویه یا عصاره کدو حلوایی یا دارچین استفاده کن. روغن نارگیل موجود در این اسکراب پوست تو را بسیار مرطوب می کند و برای زمستان سرد و خشک بسیار کاربردی است. برای رطوبت بیشتر این اسکراب می توانی ۲ قاشق غذاخوری عسل هم به آن اضافه کنی.

اگر به بوهای شیرین علاقه داری اسکراب وانیلی آماده کن. در این اسکراب از روغن بادام و یک قاشق چای خوری عصاره وانیل استفاده کن. همچنین می توانی ۲ قاشق غذاخوری عسل برای افزایش رطوبت پوست به این مواد اضافه کنی. این کار باعث خوش بو تر شدن آن نیز می شود.

برای پوست های حساس از روغن لاوندر استفاده کن. اسکراب را آماده کن و سپس ۵-۱۰ قطره روغن مخصوص لاوندر در آن بریز. عسل می تواند به تأمین رطوبت پوست کمک کند و لاوندر هم این خاصیت را تشدید می کند.

منودلیار مطالعه مطالب زیر را به تو پیشنهاد می کند:

اسکراب نعناع

اسکراب گل رز

اسکراب خانگی نمک هیمالیا

تهیه اسکراب خانگی