زمان مطالعه : ۴ دقیقه

هر انسانی یک استعداد ذاتی دارد که شاید برای او شناخته شده باشد و شاید نیاز به کشف داشته باشد. استعداد آدم ها مثل شخصیتشان خاص و منحصر به فرد است. حتی ممکن است این استعداد عجیب باشد! مثلاً شاید تو بتوانی نوک زبانت را به دماغت بزنی و البته این هم یک جور استعداد ذاتی است. البته که بهتر است این استعدادها جنبه عملی بیشتری داشته باشند و بتوانند در مسیر زندگی به تو کمک کنند. باید استعداد ذاتی ات را کشف کنی و آن را در زندگی ات به کار بگیری. اگر راه حل و کلید اصلی را نمی دانی با ما همراه باش:

۱.بهانه آوردن ممنوع

اول ببین چرا از پیدا کردن استعداد ذاتی ات طفره می روی و بهانه ات چیست؟

شاید هم راحت ترین دلیلت این است که می خواهی مسؤلیت زندگی ات قبول نکنی و مشکلات را گردن افراد دیگر می اندازی. ریشه یابی این موضوع باعث می شود عقاید قدیمی را دور بریزی و به سمت ایده های جدیدتر گرایش پیدا کنی.

۲.آینه , آینه

حتما برای تو هم پیش آمده وقتی یک سری کارها را انجام می دهی بقیه بگویند: “کاش منم می تونستم مثل تو اینکار رو انجام بدم” .این کارهای خاص را استعداد ذاتی خودت بدان و به آن ها بیشتر بپرداز.

۳. دنبال کردن غریزه ها

هر چیزی که به تو رضایت و آرامش بیشتری می دهد؛ به احتمال زیاد همان استعداد توست یا به آن ارتباط دارد. مهم ترین نکته این است که به کارهایی که دوست داری فکر کنی و غریزه های درونی ات را دنبال کنی.

۴. وقتی بچه بودی می دانستی

کمی خاطراتت را مرور کن و به یاد بیاور قبل از هفت سالگی چه رویاهایی داشتی. (وانمود می کردی معلم یا خلبانی و یا حتی برای عروسکت لباس می­ دوختی). تو در کودکی تحت تاثیر هیچ فرد یا باوری نبوده ای و خود درونی تو که الهام بخش تو بوده خیلی پررنگ تر از ذهن آگاهت بوده است. آن را دنبال کن.

۵. پیدا کردن سرگرمی ها و آرامش ها

دوست داری چه کار کنی که به تو آرامش بدهد؟ چه کاری خستگی و تنش های درونی ات را حل می کند؟ در مورد خودت چه چیزی وجود دارد که به تو الهام می بخشد و می توانی بابت آن به خودت افتخار کنی؟ این مسائل به استعداد ذاتی تو ارتباط زیادی دارند.

۶.فقط یک سوال از خودت بپرس

از خودت بپرس تو کی هستی؟ و به مدت ۱۰ دقیقه با پاسخ های یک کلمه ای به آن جواب بده, مثلا بگو من یک شنونده خوب با یک کمدین بامزه هستم. انچه که خودت را با آن تعریف می کنی به استعدادهای درونی تو نزدیک است. ناخودآگاه جواب هایی به ذهنت می رسد که خودت هم از آن ها تعجب می کنی.

 

۷. واقعا پنهان است؟

بعضی اوقات استعدادهای ما سرکوب شده و یا نادیده گرفته شده است. برای مثال من هیچ وقت به استعداد موسیقی خودم اعتقاد نداشتم. تصور خانواده من این بود که باید موسیقی را در کنار درس ادامه دهم و نباید وقت زیادی صرف آن کنم. اما حقیقت چیز دیگری بود و خوشحالم که بالاخره استعداد ذاتی ام را کشف کردم. در نتیجه به آنچه که دیگران در تو می­ بینند و خودت به آن اعتقادی نداری؛ یا چیزی که کسی در تو نمی بیند اما خودت به آن ایمان داری توجه کن.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

هوش هیجانی چیست و چه نقشی در موفقیت کسب و کار و زندگی دارد؟ (EI)

۱۵ راز ازدواج موفق و شاد

۶ راه آسان برای شاد بودن