زمان مطالعه : ۳ دقیقه

دکوراسیون رمانتیک فقط به اتاق خواب مربوط نمی شود. می توان با چند راهکار ساده در تمام اتاق های منزل فضایی نرم، رمانتیک و شاعرانه ایجاد کرد. دکوراسیون رمانتیک ممکن است برای افراد مختلف، معنا و مصادیق متفاوتی داشته باشد؛ اما اکثر افراد معتقدند که یک اتاق رمانتیک لطیف، ملایم، راحت و خودمانی است. اگر می خواهی فضایی رمانتیک برای اتاق نشیمن ایجاد کنی، می توانی ایده هایی که در ادامه این مقاله به تو پیشنهاد می کنم را در نظر بگیری.

رنگ:

هر رنگی می تواند رمانتیک باشد؛ این موضوع به نحوه استفاده از آن بستگی دارد. اما اغلب افراد ترجیح می دهند برای ایجاد یک دکوراسیون رمانتیک، سراغ رنگ های پاستلی ملایم و رنگ های خنثی کرمی بروند. انواع طیف صورتی، بنفش یاسی، آبی و سایه هایی از خاکستری برای داشتن یک دکوراسیون رمانتیک معمول ترند. رنگ هایی که تم زنانه تری دارند در این نوع چیدمان بیشتر استفاده می شوند. از طرف دیگر، رنگ های براق و با شکوهی مثل نقره ای و طلایی هم برای خلق یک فضای رمانتیک بسیار کاربردی هستند.

پارچه ها و بافته ها:

در کنار ظاهر زیبا و استفاده از المان های بصری برای فراهم کردن یک چیدمان منحصر به فرد و به خصوص، نیاز به استفاده از بافت های مختلف است؛ چرا که بافت ها می توانند حس لامسه را تحریک کنند و در خلق دکوراسیون رمانتیک مؤثر باشند. پارچه ها و بافته هایی که در دکوراسیون رمانتیک استفاده می شود باید نرم و لطیف باشند. به عنوان مثال پارچه های حریر برای این منظور بسیار عالی هستند. اگر قصد داری از انواع متریال های خشن تر و زبر تر هم استفاده کنی، بهتر است به فکر ترکیب این پارچه ها با سایر بافته های نرم باشی. به عنوان مثال در اتاق نشیمن از انواع پارچه های کتانی، حریر، ابریشمی، کشمیر و سایر بافته ها در کنار هم و در لایه لایه چیدمان استفاده کن. این کار باعث می شود فضا لوکس تر شود. استفاده از پارچه های حریر برای پرده هم تصمیم خوبی است که در دکوراسیون رمانتیک کاربرد دارد. 

طرح ها:

ممکن است بخواهی در دکوراسیون رمانتیک اتاق نشیمن از طرح هایی استفاده کنی. در این صورت طرح های زنانه سنتی مثل گل ها، طرح های اسلیمی و گیاهان انتخاب خوبی خواهند بود. گرچه می توانی از انواع طرح های دیگر مثل راه راه، خال خالی و… هم استفاده کنی. با این حال باید مراقب باشی که این طرح ها را با رنگ های نرم و ملایم به کار بگیری تا حس لطافت فضا از بین نرود. 

نورپردازی:

گاهی اوقات فضای رمانتیک از طریق نورپردازی ایجاد می شود. نورپردازی ملایم و محیطی نکته کلیدی فراهم کردن فضایی گرم، خودمانی و صمیمی است. می توانی برای چراغ های هر اتاق یک کنترلگر از راه دور داشته باشی و میزان و شدت نور را به طور دستی و با توجه به حال و هوای منزل تغییر دهی. هیچ چیز بهتر از تغییر سریع شدت نور برای خلق فضایی رمانتیک نیست!

مبلمان:

در دکوراسیون رمانتیک باید از مبلمانی راحت و نرم استفاده کرد. در این مبلمان باید فرم ها و جزئیات منحنی وجود داشته باشد و البته یک نکته مهم دیگر این است که در این فضا اجزاء ساده و خودمانی باشند.

جزئیات:

یک تفاوت مهم بین اتاقی با دکوراسیون رمانتیک و یک اتاق معمولی این است که در فضای رمانتیک باید از سادگی استقبال کرد و جزئیات را در ساده ترین حالت آن ها به کار برد. با این حال استفاده جزئی از برخی اکسسوری ها مثل کریستال ها، وسایل براق و صیقلی، کاغذ دیواری، مبلمان تزئینی کوچک و حاشیه ای، جزئیات معمارانه مثل پنل ها و البته گل های تازه، می تواند به این فضای رمانتیک جلوه دیگری بدهد. 

استایل:

گرچه “رمانتیک” به طور مشخص یک سبک دکوراسیون داخلی به حساب نمی آید، برخی از ویژگی های مهم و اساسی خود را از سبک های دکوراسیون فرانسوی، دکوراسیون کلاسیک و شابی شیک گرفته است. سبک دکوراسیون پاریسی هم گاهی به عنوان یک دکوراسیون رمانتیک شناخته می شود. بنابراین اگر هنوز نمی دانی چطور باید یک دکوراسیون رمانتیک را در منزل ایجاد کنی، بهتر است از سبک هایی که نام بردم الهام بگیری و ترکیبی از آن ها را با هم به کار ببندی.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

آشنایی با سبک اسکاندیناوی در دکوراسیون داخلی

آشنایی با سبک مینیمال در دکوراسیون داخلی

آشنایی با “سبک مدرن” در دکوراسیون منزل