زمان مطالعه : ۳ دقیقه

یکی از محبوب ترین سبک های معماری و دکوراسیون داخلی در جهان، سبک مدیترانه ای است. سبک دکوراسیون مدیترانه ای شیک، لوکس و بسیار راحت و دوست داشتنی است و تأثیراتی از شیوایی سبک های اروپایی، دکوراسیون روستیک، ترکیب رنگ های ساحلی مثل آبی اقیانوسی و خاکی، سبک مدرن و سنتی و حتی ویژگی های دکوراسیون معاصر در آن دیده می شود. این سبک دکوراسیون رایج و بسیار جذاب، به طور کلی بر فرهنگ و سلیقه سه منطقه جغرافیایی استوار است: اسپانیا، یونان و ایتالیا. هرکدام از این مناطق سبک دکوراسیون، سلیقه زیبایی شناسی، پالت های رنگی، طرح های سنتی و… منحصر به فرد خود را دارند. با این حال تلفیق این ایده ها، منجر به دکوراسیون سبک مدیترانه ای شده و نتیجه فوق العاده بوده است. در این مقاله در مورد انواع سبک مدیترانه ای در دکوراسیون منزل و ویژگی های کلی آن با هم صحبت می کنیم. 

۱- دکوراسیون سبک مدیترانه ای – اسپانیایی:

در دکوراسیون سبک مدیترانه ای – اسپانیایی با جسارت از رنگ های روشن و درخشان به همراه ویژگی های دکوراسیون سبک مغولی یا سبک مراکشی استفاده می شود. این تأثیرات در مبلمان فلزی، طرح های زنده و با نشاط، دیوارهای سیمانی یا گچ اندود و کفپوش سرامیکی طرح دار دیده می شود.

۲- دکوراسیون سبک مدیترانه ای – ایتالیایی:

در دکوراسیون سبک مدیترانه ای – ایتالیایی ویژگی های سبک روستیک، مثل اتاق خواب های باشکوه بیشتر دیده می شود. این ظاهر شیک و لوکس و گرم، به کمک کفپوش های چوبی با رنگ تیره، مبلمان بزرگ و اورسایز و سقف چوبی روستیک به وجود می آید. رنگ های گرم، درخشان و غنی، مثل قرمز ها و نارنجی ها، گاهی به عنوان رنگ اصلی و گاه برای تمرکز و جلوه بیشتر در کنار رنگ های خنثی به کار می روند. گچ کاری ونیزی و طرح سنگ در دیوارهای این سبک دکوراسیون دیده می شود. 

۳- دکوراسیون سبک مدیترانه ای – یونانی:

تأثیر کشور یونان بر سبک مدیترانه ای بیش از همه در رنگ های ساحلی مثل آبی خالص، فیروزه ای و آبی آسمانی دیده می شود. این پالت رنگی آبی گاهی با رنگ سفید ترکیب می شود. از رنگ سفید برای کفپوش ها و ستون هایی که در سبک معماری یونان هم کاربرد زیادی دارند استفاده می شود. دیوارهای سفید و رنگ آبی خالص، در ترکیب با طرح های سنتی یونانی که در روکش مبلمان یا پرده ها به کار می روند، فضا را بسیار دوست داشتنی می کنند. در دکوراسیون سبک مدیترانه ای مدرن، تلفیقی از ویژگی های مدرن، معاصر و سنتی دیده می شود و همین فضا را جذاب تر می کند. 

در آینده باز هم در مورد سبک دکوراسیون مدیترانه ای با هم صحبت می کنیم!

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

دکوراسیون سبک صنعتی؛ سرد، ساده و جذاب

دکوراسیون سبک مزرعه ای را چطور مدرن کنیم

آشنایی با ویژگی های دکوراسیون منزل به سبک سوئدی