زمان مطالعه : ۳ دقیقه

بعد از یک روز طولانی همه ما عاشق این هستیم که قبل از خواب یک دوش آب گرم بگیریم و به خوابی آرامش بخش فرو رویم! با این حال خوابیدن با موهای مرطوب می تواند باعث مشکلاتی شود که در این مقاله به بررسی آنها می پردازیم:

یک دلیل مهم برای خشک کردن مو قبل از خواب، جلوگیری از ایجاد موهای گره خورده در روز بعد است. ساختار مو بسیار ضعیف است و خوابیدن با موهای خیس و مرطوب به دلیل تکان دادن سر بر روی بالش و اصطکاک ایجاد شدن بین مو و بالش، به مرور زمان باعث آسیب دیدن و شکستگی تارهای مو خواهد شد. یادت باشد که موهای شکسته هم ظاهر نامناسبی دارند، هم به سادگی گره می خورند و هم ممکن است این شکستگی به بافت مو آسیب برساند

بهترین کار این است که به اندازه کافی پیش از خواب به موهایت زمان بدهی که در هوای آزاد و در دمای طبیعی خانه خشک شوند. تا حد امکان بهتر است استفاده از وسایل حرارتی مثل سشوار را فراموش کنی. دمای بالای وسایل حالت دهنده مو مثل سشوار یا مو صاف کن، باعث خشکی موها شده و ممکن است بافت مو را خراب کند. سعی کن کمی موهایت را در هوا تکان دهی و آب اضافی آن ها را با حوله بگیری. البته که باید از چلاندن موهایت خودداری کنی! با ملایمت آب اضافی موها را با حوله بگیر و صبر کن. اگر زمان کمی داری و می خواهی هرچه زودتر موهایت را خشک کنی و برای خواب آماده شوی، با باد سرد سشوار موهایت را خشک کن. تا حد امکان به سراغ باد داغ نرو. یادت باشد که هنگام استفاده از سشوار، حتماً از ماسک مو یا روغن های تقویت کننده مو استفاده کنی. انواع روغن گیاهی و به ویژه روغن نارگیل، برای سلامت مو و رفع خشکی و شکنندگی آن فوق العاده هستند.

اگر موهای تو هنوز مرطوب است و واقعا تحمل یک ثانیه بیدار ماندن را هم نداری، به تو توصیه می کنم موهایت را ببندی. در این صورت خیالت راحت است که روز بعد با موهای وز شده بیدار نمی شوی و البته آسیب کمتری هم به موهایت می رسد. اگر ریشه مو خشک و انتهای آن مرطوب است، می توانی موها را ببافی یا مدل گوجه ای بپیچانی. این کار باعث می شود روز بعد با موهای زیبای فرفری یا حالت دار بیدار شوی. بهترین کار این است که برای این روش، به موهایت روغن های گیاهی مفید برای مو مثل روغن زیتون یا روغن بادام بزنی که هم موهای خوش حالت تری داشته باشی و هم از خشکی و آسیب آن ها بکاهی. 

در صورتی که زمان کمتری داری، بر روی سلامت ریشه مو که مهمتر است تمرکز کن و حتما آن را با سشوار خشک کن، زیرا قسمت انتهایی و ساقه مو سریعتر خشک می شود. یادت باشد که خوابیدن با مو مرطوب می تواند منجر به رشد باکتری ها هم در سطح پوست سر شود و به سلامت موهای تو آسیب برساند. همانطور که پارچه یا الیاف مرطوب، در معرض کپک زدن یا آلودگی قرار دارند، مو هم همین خاصیت را دارد و ممکن است در مجاورت با بالش، آلودگی های آن را به خود جذب کند که این اصلاً مناسب سلامت موی تو نیست. بهترین کار این است که بین زمان خواب و حمام کردن فاصله بیندازی یا پیش از خواب، تنها بدنت را دوش بگیری و شستن موها را به فردا موکول کنی. 

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

اشتباهات آرایشی عروس‌ها

ترفندی برای کاهش رشد موها پس از استفاده از تیغ اصلاح

نه نکته که فقط افرادی که از لنز طبی استفاده می‌کنند از آن باخبرند.