زمان مطالعه : ۳ دقیقه

پوست پوشش و وسیع ترین عضو بدن بوده و دارای وظایف بسیار زیادی است که ۳ لایه اصلی و انواع مختلفی هم دارد؛ به طور کلی ۴ نوع پوست اصلی داریم چرب، خشک، حساس و مختلط که:

  • به حفظ دمای بدن کمک می کند؛
  • از طریق حس لامسه به ما در تعامل با دنیای اطراف یاری می رساند؛
  • ضایعات بدن را از راه تعریق دفع می کند؛
  • از ما در برابر دریافت بیش از حد اشعه ماوراء بنفش ناشی از قرار گرفتن در معرض نورخورشید، محافظت به عمل می آورد؛
  • ویتامین D  تولید می کند که برای کارکرد مناسب بدن ضروری است.

پوست تنها بخشی از دستگاه پوششی بدن است. بخش ‌های دیگر این دستگاه شامل مو، ناخن و غشاء مخاطی هستند. هر چند اکثر قسمت‌ های پوست ضخامتی کمتر از ۶ میلی متر (¼ اینچ) دارند، اما پوست یک لایه محافظتی قوی به حساب می آید. جزء اصلی سطح پوست یک پروتئین زمخت فیبری است که کراتین نام دارد.

پوست، سه لایه دارد:

-“Epidermis” (اپیدرم)، خارجی ترین لایه پوست است، مانعی ضد آب به حساب می آید و رنگ پوست، ناشی از آن است. این لایه، لایه نازک ‌تر و خارجی است. اپیدرم لایه مهمی است که سلول های لانگر هانس که ایمنی پوست را برعهده دارد ، ملانوسیت ها و آنزیم تیروزیناز که عهده دار تولید رنگدانه های ملانین و تنظیم رنگ پوست است ،در این لایه قرار دارند. محصولات آرایشی و بهداشتی نظیر پاک کننده ها ،لایه بردار ها ، ترمیم کنند ه ها یا مرطوب کننده ها نیز بر این لایه تاثیر می گذارد .

– درم که لایه ضخیم ‌تر داخلی است. لایه دوم یا درم ۵ تا ۷ برابر ضخیمتر از اپیدرم است و به وسیله یک غشاء پیوندی پایه به آن متصل شده است. درم از یک غشاء ضخیم ارتباطی تشکیل شده است که در حقیقت شبکه بهم بافته ای است از مویرگ ها ی خونی و لنفی، رشته ها و پایانه های عصبی و حسی، کلاژن و فیبر های پروتئینی الاستینی که وظیفه آن ها نگهداری و حفظ رشته های عصبی است. فولیکول های مو، مویرگ های خونی، غده های چربی و عرق نیز در این لایه قرار دارند. وظیفه اصلی این لایه حفظ استحکام و ارتجاع پوست است.

-“Hypodermis” (پوست میانی)، در زیر اپیدرم واقع شده و حاوی بافت متصل کننده زبر، فولیکول های مو ها و غدد عرق است. هیپودرم پوست را به بافت‌ های ماهیچه ‌ای متصل می ‌کند. هیپودرم ،سومین و آخرین لایه پوست، پوست را به بافتهای ماهیچه ای متصل می نماید .این لایه به دلیل فراوانی سلول های چربی، خاصیت ارتجاعی بسیار داشته و به عنوان ضربه گیر عمل می کند و در حفظ و نگهداری مویرگ های خونی و پایانه های عصبی نقش مهمی دارد. ترکیب و ساختار این لایه بسیار متفاوت از دو لایه دیگر بوده و دارای رگ های خونی و عصب های بزرگ تر و پیچیده تری است. این لایه محل فیبروبلاست هاست که مسئول تولید کلاژن هستند و کلاژن پس از تولید در این قسمت به لایه های بالایی رفته و باعث جوان ماندن پوست و جلوگیری از چین و چروک ها می شود.

رنگ پوست، ناشی از سلول های خاصی به نام ملانوسیت است که رنگدانه ملانین را می سازند. سلول های ملانوسیت در اپیدرم قرار گرفته‌اند. عضلات چهره، متشکل از ۲۰ عضله هستند که در زیر پوست واقع شده اند. اکثر آن ها از جمجمه یا ساختارهای فیبری آغاز و از طریق یک تاندون کشسان به پوست، متصل می شوند. همچنین عضلاتی که در اطراف منافذ صورت مانند دهان، چشم، بینی و گوش قرار دارند در طول جمجمه و گردن کشیده شده اند.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

انواع چروک صورت

مراقبت های اشتباه پوست که تو را پیرتر نشان می دهد

فواصل زمانی مناسب برای درمان طب سوزنی

این مقاله نسخه ویرایش شده مقاله اصلی به شمار می رود. مقاله اصلی با ۲۲۱ کلمه توسط هاله عالی زاد نوشته شده است.